Çilek Kompostosu Çilek kompostosu, kısaca çileğin şekerli su ile kaynatılması sonucu elde edilen bir tatlı türüdür. Bu tatlı, herkesin bildiği ve sıklıkla yaptığı hafif bir tatlı olarak bilinir. Serinletici özelliği sayesinde sıcak yaz aylarının vazgeçilmezidir. Ayrıca, sindirimi oldukça hafiftir. Yapımı çok pratik ve kolaydır. Çileklerin komposto yapımı öncesi mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Ezilmiş ya da olgunlaşmamış çileklerin kullanılmaması, kompostoda istenmeyen bir tat oluşmasını engeller. Ayrıca, çilek seçiminde daha küçük boydaki çilekler tercih edilmelidir. Çilek Kompostosu İçin Malzemeler
Çilek Kompostosu Nasıl Yapılır? Çilekler üzerlerindeki kumlar gidene kadar soğuk su ile iyice yıkanır. Daha sonra sularının süzülmesi için süzgeçte bekletilir. Çilekler boyutlarına göre gerekirse bıçak yardımıyla ikiye ya da üçe bölünebilir. Su ve şeker, komposto yapımı için uygun bir tencereye alınarak ara ara karıştırılır. Şekerli su yüksek ateşte kaynamaya başlayınca çilekler ilave edilir. Yüksek ateşte kaynatılmasının sebebi çileklerin zarar görmeden aromasını ve rengini bırakmasını sağlamaktır. Çilekler yaklaşık 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra üzerine yarım paket vanilya ilave edilir ve karıştırılır. Daha sonra tencere ocaktan alınır ve oda sıcaklığında bekletilir. Ilınan çilek kompostosu soğuması için buzdolabına kaldırılır. Sunum kaselerine alınarak soğuk olarak servis yapılır. Afiyet Olsun. Ekstra Bilgiler Çilek kompostosunun besin değeri oldukça yüksektir. Çilek, C vitamini, manganez, folat (B9 vitamini), potasyum ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu nedenle, çilek kompostosu hem lezzetli hem de besleyici bir tatlı seçeneğidir. Ayrıca, bu kompostoyu farklı meyvelerle de zenginleştirebilirsiniz. Örneğin, elma, armut veya karadut gibi meyveler ekleyerek farklı tatlar elde edebilirsiniz. Vanilya yerine tarçın veya karanfil de kullanarak farklı aromalar katabilirsiniz. Ancak, bu tür değişiklikler yaparken meyvelerin kaynama sürelerine dikkat etmek önemlidir. Afiyet olsun ve sağlıklı günler dileriz. |
Semahat
24 Temmuz 2024 ÇarşambaÇilek kompostosunu yaparken çileklerin boyutlarına göre ikiye ya da üçe bölünmesi gerektiği söylenmiş. Peki, küçük çilekler tercih edilmesi gerektiği belirtilmişken, büyük çileklerin kullanılması tadı nasıl etkiler? Ayrıca vanilya yerine tarçın koymayı düşünüyordum, bu bir sorun yaratır mı?
Cevap yazAdmin
24 Temmuz 2024 ÇarşambaMerhaba Semahat Hanım,
Çilek kompostosunda çileklerin boyutlarına göre ikiye ya da üçe bölünmesi, çileklerin pişme süresini dengede tutmak için önerilir. Küçük çilekler, genellikle daha az su kaybeder ve daha tatlı olabilirler, bu da kompostonun daha yoğun ve lezzetli olmasını sağlar. Büyük çilekler ise daha fazla su içerebilir ve pişme süresinde farklılık yaratabilir. Ancak büyük çilekleri doğru şekilde dilimleyerek kullanırsanız, tadında çok büyük bir değişiklik olmaz; sadece biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir.
Vanilya yerine tarçın kullanmayı düşünüyorsanız, bu kesinlikle bir sorun yaratmaz. Tarçın, kompostoya hoş bir aroma ve farklı bir lezzet katacaktır. Vanilya daha yumuşak ve kremsi bir tat verirken, tarçın daha sıcak ve baharatlı bir tat sunar. Her iki seçenek de güzel sonuçlar verebilir, bu tamamen sizin damak zevkinize bağlı. Afiyet olsun!