Kuru Elma Kompostosu Kuru elma kompostosu, herkes tarafından sevilerek tüketilen bir içecektir. Hem yemeklerin yanında hem de yemek sonrasında sunulabilmektedir. Kuru elma kompostosunun birçok faydası bulunmaktadır. Öncelikle, kuru elma kompostosu bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, nefes darlığı, astım ve öksürük gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kalp rahatsızlıklarını engelleme potansiyeline sahiptir ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kuru Elma Kompostosunun Faydaları Kuru elma kompostosu, kişiyi rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Uyku düzenini sağlar ve baş ağrılarına iyi gelir. Cilt sağlığına olumlu etkileri ile de bilinmektedir. Elmanın içeriğinde bulunan bileşenler, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur. Ayrıca, vücuda enerji sağlayarak yorgunluk ve bitkinliği giderir. Kuru elma kompostosu, yazdan hazırlanarak kışa saklanabilen bir içecektir. Lezzetli olması nedeniyle hem kış aylarında hem de soğuk tüketildiği için yaz aylarında tercih edilmektedir. Bu kadar faydalı bir kompostoyu evde yapmak isterseniz, işte size kolay bir tarif. Kuru Elma Kompostosu İçin Gerekli Malzemeler
Kuru Elma Kompostosu Nasıl Yapılır? Öncelikle, yazdan kurutulmuş elmalarınızı bol su ile iyice yıkayın. Daha sonra bir tencereye koyun ve elmaların üzerini geçecek kadar su ekleyin. Tencerenin altını açarak elmaların yumuşayana kadar pişmesini sağlayın. Tencere içerisindeki su ve elma kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve yaklaşık 15-20 dakika kısık ateşte kaynatın. Elmalar yumuşadıktan sonra şekeri ilave edin ve şeker eriyene kadar yaklaşık 5 dakika daha kaynatın. Son olarak, limonun suyunu sıkın ve kompostoya ekleyin. Limon suyu eklendikten sonra 5 dakika daha pişirin. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatın ve kompostonun ılık hale gelmesini bekleyin. İyice ılındıktan sonra buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra kaselere alarak servis yapabilirsiniz. Kuru elma kompostonuz hazır. Afiyet olsun. |