Elma Kompostosu Elma kompostosu, yaz aylarında ferahlamak için evde kolayca hazırlanan hafif ve lezzetli bir içecektir. Elma, her mevsim bulunabilen bir meyve olmasına rağmen, özellikle yaz aylarında serinletici bir seçenek olarak tercih edilir. Elma kompostosu, ekonomik ve besleyici olması nedeniyle her öğünde sofralarda yer alabilir. Soğuk olarak tüketilmesi önerilir ve çocuklar için de oldukça faydalıdır. Elma Kompostosu Malzemeleri
Elma Kompostosu Nasıl Yapılır? Öncelikle elmaların kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarıyoruz. Daha sonra elmaların hepsini küp şeklinde doğruyoruz. Doğranmış elmaların hepsini derin bir tencereye alıyoruz. Tencereye, elmaların üzerini bir iki parmak geçecek kadar soğuk su ekliyoruz. Orta ateşte elmalar yumuşayana kadar pişiriyoruz. Elmalar yumuşadıktan sonra tencerenin ateşini düşürüp kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. İçine bir limonun suyunu sıkıyoruz. Toz şekeri de ekleyip 5-10 dakika daha kaynatıyoruz. Daha sonra tencereyi ocaktan alıp biraz bekletiyoruz. Ilındıktan sonra kompostoyu sürahiye koyup buzdolabında soğuyana kadar bekletiyoruz. Soğuk olarak servis yapıyoruz. Afiyet olsun. Elma kompostosu, soğuk olarak tüketilmesi gereken sağlıklı bir içecektir. Piyasada bulunan katkı maddeli içecekler sağlık açısından zararlı olabilirken, evde yapılan elma kompostosu hem çocuklar hem de yetişkinler için daha faydalıdır. Bu nedenle sıkça tercih edilen bir içecektir. Şeker hastaları bile, kontrollü miktarda tükettikleri sürece bu içeceği gönül rahatlığı ile içebilirler. Elma kompostosu, soğuk içildiğinde daha lezzetli hale gelir. Hazırladıktan sonra buzdolabında bir gün bekletilmesi, elmanın suyla birleşip özleşmesi açısından önemlidir. |