komposto.gen.tr https://www.komposto.gen.tr Komposto Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, komposto.gen.tr Thu, 17 Mar 2016 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Yaş Üzüm Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/yas-uzum-kompostosu.html Fri, 23 Nov 2018 23:34:40 +0000 Yaş Üzüm Kompostosu, Ülkemizde tüketilen ve otantik bir tada sahip bir meyve olan üzüm, görünümünün oldukça ufak olmasına karşılık oldukça lezzetlidir ve sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yüksek oranda lif içerm Yaş Üzüm Kompostosu, Ülkemizde tüketilen ve otantik bir tada sahip bir meyve olan üzüm, görünümünün oldukça ufak olmasına karşılık oldukça lezzetlidir ve sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yüksek oranda lif içermesi bakımından sindirime yardımcı olur, bol miktarda enerji verir, protein bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda migrene, böbrek bozukluğu hastalıklarına ve astıma iyi gelen mucize meyvenin kompostosunu yapmayı hiç denediniz mi Birçok kişiyi üzüm kompostosu kuru üzümden yapılmasını tercih eder. Ancak üzüm kompostosunun daha lezzetli ve çok daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, taze olarak toplanmış yaş üzümden yapılışını tavsiye ederim. Yazın sıcak günlerinde oldukça ferahlatıcı bir içecek olarak tercih edebileceğiniz ve birçok davet ve ramazan sofralarında ufak kaselerde sunabileceğiniz yaş üzüm kompostosu tarifini hazırlamaya başlayalım.

Yaş üzüm kompostosu malzemeleri: 
 • 1 kilogram yaş üzüm (siyah ya da beyaz üzüm)
 • 1 su bardağı toz şeker 
 • 1,5 litre su 
 • Çubuk tarçın
Yaş üzüm kompostosu yapılışı: 
Öncelikle üzümleri saplarından ayıklayın ve bol su ile iyice yıkayın. Daha sonra derin bir tencerenin içerisine su ve şekeri ilave edip ocağın altını açarak şeker eriyene kadar karıştırarak kaynatın. Ardından kaynayan suyun içerisinde saplarından ayırıp yıkadığınız üzümleri ilave edip bir taşım kadar kaynattıktan sonra tencereyi ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Üzüm kompostosunu soğuduktan sonra çubuk tarçın ile birlikte servis yapabilirsiniz. Afiyetle yemeniz dileğiyle...
]]>
Yeşil Elma Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/yesil-elma-kompostosu.html Sat, 24 Nov 2018 13:43:04 +0000 Yeşil Elma Kompostosu, Yeşil elma özellikle de diyet listelerinin en başında gelmektedir.Komposto makarna, pilav, börek, ve daha birçok yemeğin yanında sunulabilecek müthiş bir içecektir. Özellikle de sıcak yaz aylarında bir ka Yeşil Elma Kompostosu, Yeşil elma özellikle de diyet listelerinin en başında gelmektedir.Komposto makarna, pilav, börek, ve daha birçok yemeğin yanında sunulabilecek müthiş bir içecektir. Özellikle de sıcak yaz aylarında bir kase soğuk komposto çok güzel oluyor. Komposto çeşitli birçok meyveler ile yapılan sulu bir içecektir. Erik, kompostosu, kayısı kompostosu, üzüm kompostosu ve benzeri daha çok komposto vardır. Bugün sizler ile yeşil elmalı komposto yapacağız hadi başlayalım. Kalori miktarı oldukça düşük olan yeşil elma zayıflatıcı ve ferahlatıcı özelliğinden dolayı bol, bol tüketilmelidir. Yeşil elma kırmızı elmaya göre daha az kalorili olduğundan dolayı komposto yapımı içinde çok uygun olur. 

Yeşil Elma Kompostosu İçin Gerekli Malzemeler
 • Bir ince çubuk tarçın
 • Beş su bardağı kadar su
 • Bir su bardağında biraz az toz şeker
Yeşil Elma Kompostosu Yapılışı
Enfes yeşil elmalı kompostoyu yapmak için öncelikle elmaların kabuklarını soyun. Daha sonra soyduğunuz elmaları küp doğrayın diğer tüm malzemeleri de ilave ettikten sonra tam otuz dakika kadar pişirin. Kaynamaya başladıktan bir süre sonra ocağın altını kapatın. Tarçın tadının eğer çok seviyor iseniz atmış olduğunuz tarçını biraz beklettikten sonra çıkarın. Eğer çubuk tarçın yok ise evde toz tarçında kullanabilirsiniz. Tarçının tadı her ne kadar güzel olsa da biraz ağırdır o yüzden miktarı tamamen size kalmıştır. Komposto soğuk içilir bu yüzdende komposto piştikten sonra büyük bir cam kase yada kap içine alın soğuması için buzdolabında bekletin. Limon ilave etmenize gerek yok yeşil elma kullanıldığından dolayı zaten ekşi olur. 

Afiyet Olsun. 


]]>
Taze Kayısı Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/taze-kayisi-kompostosu.html Sun, 25 Nov 2018 09:30:29 +0000 Taze Kayısı Kompostosu; özellikle yaz aylarında ve ramazan ayında yapılıp hem vücudun yaz aylarında kaybettiği sıvı ihtiyacını karşılamak için hem de şeker ihtiyacını gayet güzel ve doğal yoldan karşılayarak gidermiş Taze Kayısı Kompostosu; özellikle yaz aylarında ve ramazan ayında yapılıp hem vücudun yaz aylarında kaybettiği sıvı ihtiyacını karşılamak için hem de şeker ihtiyacını gayet güzel ve doğal yoldan karşılayarak gidermiş olur. Tadı herkes tarafından sevilir, çocuklar için muhteşem sağlıklı ve besleyici bir içecektir. Taze kayısı kompostosu kayısılar daha dalında olgunlaşmış durumda iken toplanıp yapılır. Aynı zamanda güneşte kurutulmuş olan kayısıları da kış aylarında yapıp güvenle sağlıklı bir şekilde içebilirsiniz. Yazın sıcak günlerinde özellikle iftar sofrasında mutlaka bulundurun ve eksik etmeyin. Eşinize çocuklarınıza ve sevdiklerinize bu sağlıklı ve lezzetli taze kayısı kompostosunu yapıp tüketebilirsiniz. Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeyelim, hemen bu leziz içeceğin tarifini verelim. 

Taze Kayısı Kompostosu İçin Gerekli Malzemeler;
 • Yaklaşık olarak 1 kg kadar olgun taze kayısı
 • Yaklaşık olarak 6 su bardağı kadar su 
 • 1 su bardağı toz şeker 
 • Birkaç adet tane karanfil
 • 1-2 adet çubuk tarçın
Taze Kayısı Kompostosu Hazırlanışı;

Öncelikle kompostoyu pişireceğiniz orta boy büyüklükte bir tencere alıp ocağın üzerine koyun ve altını açın. İçine su koyup kaynaması için biraz bekleyin. Kaynamaya yakın içine belirttiğimiz miktarda şeker koyup kaynatın. Başka bir taraftan kayısıları temizce yıkayın ve ayıkladıktan sonra isterseniz ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın isterseniz de bütün olarak da koyabilirsiniz. Bu şekilde 5-6 dakika kadar kaynatın. Kayısıları durumuna göre kaynama süresini uzatmak elinizde kayısıların yumuşamış olması yeterli olacaktır. Taze kayısı kompostosu için isteğe göre çubuk tarçın ve karanfil kullanabilirsiniz. Eğer kokusu rahatsız ediyor ise içine koymayın. Kayısılar yumuşadıktan sonra ocağınızın altını kapatın ve üzerinden alın. İçine tarçın ve karanfil tanesini içine atın. Ve bu şekilde tencerenin kapağını kapatın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra servis yapın. Taze kayısı kompostosu hazır hale gelmiştir. Şimdiden hepinize afiyet olsun. Küçük bir not vereyim eğer kullandığınız meyveler olgun ve yumuşak ise önce şeker ve suyu kaynatın bu işlem meyvelerin çabuk dağılmamasını sağlar. Eğer kompostonun içine koyacağınız meyveler kuru ve sert ise tam tersine önce meyveleri kaynatmanız gerekli olacaktır. Aklınızda bulunsun. 
]]>
Kizilcik Komposto Tarifi https://www.komposto.gen.tr/kizilcik-komposto-tarifi.html Mon, 26 Nov 2018 05:25:24 +0000 Kızılcık Komposto Tarifi, Komposto yapımında hangi meyveyi tercih ederseniz edin çok faydalı bir içecektir. Komposto sağlık açısından da faydalı olmakla birlikte yapılışı da son derece basittir. Komposto çeşitleri ki Kızılcık Komposto Tarifi, Komposto yapımında hangi meyveyi tercih ederseniz edin çok faydalı bir içecektir. Komposto sağlık açısından da faydalı olmakla birlikte yapılışı da son derece basittir. Komposto çeşitleri kişilerin günlük su ihtiyacını karşılamakta ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. Birçok meyvenin kompostosu yapılmaktadır. Bunlardan biri de kızılcık kompostosu olmaktadır. Kızılcık kompostosu böbreklerin düzenli çalışmasına, idrar yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kızılcık kompostosunu yemeklerden önce yada yemeklerle beraber tüketilmesi gerekmektedir. Komposto çeşitleri arasında çok sık tercih edilen kızılcık kompostosu yapılışı şu şekildedir; 

Kızılcık Kompostosu Malzeme Listesi 
 • 13 su bardağı su 
 • 4 su bardağı şeker 
 • 1 kase kızılcık  
 • tercihe göre karanfil veya  çubuk tarcın 
Kızılcık Kompostosu Yapılışı: 

Kızılcık kompostosu için öncelikle kızılcıklar  temizleyin. Daha sonra orta boy tencerenin içerisine su koyun. Suyun üzerine şekeri ilave ederek karıştırın. Şeker ve suyu karıştırdıktan sonra üzerine birkaç damla limon suyu ilave ederek tekrar karıştırın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra temizlediğiniz kızılcığı ilave ederek kaynaması için ocağın üzerine koyun. Kızılcıklar rengini verene kadar ve pişene kadar kaynatın. Piştikten sonra ve rengi değiştikten sonra altını kapatın ve soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra ister karanfille ilave ederek ister çubuk tarçın ilave ederek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Siyah Erik Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/siyah-erik-kompostosu.html Mon, 26 Nov 2018 12:07:39 +0000 Siyah Erik Kompostosu; Siyah erik kompostosu sevilen ve lezzetli bir komposto çeşididir. Ülkemizde hemen hemen herkes kompostoyu çok sever ve onda farklı lezzetler arar. Siyah erik kendi başına da çok güzel bir meyve olduğundan kompo Siyah Erik Kompostosu; Siyah erik kompostosu sevilen ve lezzetli bir komposto çeşididir. Ülkemizde hemen hemen herkes kompostoyu çok sever ve onda farklı lezzetler arar. Siyah erik kendi başına da çok güzel bir meyve olduğundan kompostosu çok tutulmaktadır. Aynı zamanda konservesini yapıp kışlığa koyulmaktadır. Bu lezzetli erik türü kanı sulandıran özelliğiyle tam bir şifa kaynağıdır. Hem sağlıklı, hem de lezzetli olan bu kompostoyu birlikte yapalım isterseniz. Siyah erik mevsimi geçmeden kolları sıvayalım.

Siyah Erik Kompostosu için gerekli malzemeler; 
 • Yarım kilo siyah erik
 • 5 bardak su
 • 2 su bardağı toz şeker
Siyah Erik Kompostosu Yapılışı; öncelikle siyah erikleri güzelce yıkayıp, çekirdeklerini çıkartarak doğrayalım. Daha sonra suyumuzu bir tencere içine ölçüyle koyup üzerine şekerimizi ilave edelim ve ocağın altını yakalım. Erikleri de ilave ederek güzelce karıştıralım ve erikler yumuşayıncaya kadar pişirmeye bırakalım. Ara sıra karıştırarak kontrol etmeyi unutmayın. Piştikten sonra siyah erik kompostosunu soğumaya bırakalım. Biraz soğuduktan sonra kompostoyu dolaba koyun ve soğuk olarak için. İsterseniz yemeklerde size eşlik etsin. Afiyet olsun.
]]>
Taze Üzüm Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/taze-uzum-kompostosu.html Mon, 26 Nov 2018 18:27:31 +0000 Taze üzüm kompostosu: herkes tarafından sevilen bir içecektir. Oldukça lezzetli bir tadı vardır. Taze üzümün şekerli suda kaynatılması ile elde edilmektedir. Taze üzüm kompostosu kişinin vücudunda genel sağlık  sağlamaktad Taze üzüm kompostosu: herkes tarafından sevilen bir içecektir. Oldukça lezzetli bir tadı vardır. Taze üzümün şekerli suda kaynatılması ile elde edilmektedir. Taze üzüm kompostosu kişinin vücudunda genel sağlık  sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda dayanıklılık sağlamaktadır. Taze üzüm kompostosu ayrıca böbrek ve karaciğerin işlevini de arttırmaktadır. Kişide bulunan karaciğer hastalıklarına iyi gelmesi ile bilinen ve kansızlığın tedavisini destekleme amacı ile tüketilebilen bir besindir. Vücutta yağların erimesine yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kişi vücudundaki kanıda temizleyerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olunmasına fayda sağlamaktadır. Vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan taze üzüm hoşafının faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Özellikle yaz aylarında soğuk bir şekilde tüketilen taze üzüm hoşafı yemek eşliğinde veya yemek sonrasında ikram edilmektedir. Vücuttaki yağlı bileşiklerin kılcal birikmesine engel olarak kanı sulandırır. Kalp ve damar sisteminin düzenli olarak çalışmasına fayda sağlamaktadır. Taze üzüm kompostosu içerdiği resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı da vücudu korumaktadır. Bu kadar faydalı olan ve vücut üzerinde genel sağlığa fayda sağlayan taze üzüm kompostosunun yapımı da oldukça basittir. Zaman almaz ve pratik bir şekilde yapılmaktadır. İşte taze üzüm kompostosunun tarifi. Herkese tavsiye ederiz. Mutlaka denemelisiniz.

Taze üzüm kompostosu için gerekli malzemeler:
 • 4 su bardağı taze üzüm
 • 5 su bardağı su
 • 1 çay bardağı toz şeker
Taze üzüm kompostosu yapılışı: Öncelikle üzümlerin sapını ve çöpünü ayıklayın. Bol su ile yıkayın. Sonra derin bir tencere içerisine hazırlanan üzümleri koyun. Üzümlerin üzerini örtecek şekilde su ilave edin. Tencereyi ocağa koyarak altını yakın. Önce yüksek ateşte tencere içerisindeki üzüm ve suyun kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve tencerenin kapağını yarım kapatın. Yaklaşık 15-20 dakika kısık ateşte pişirin.üzümler yumuşadıktan sonra içerisine şeker ilave edin. Şeker ilave edildikten sonra yaklaşık 5 dakika daha pişirin. Artık ocağın altını kapatın ve taze üzüm kompostosunu ılımaya bırakın. Ilık bir hale gelince üzüm kompostosunu buzdolabına koyun ve iyice soğutun. Taze üzüm kompostosu soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Taze üzüm kompostosu hazır. Afiyet olsun.
]]>
Kuru Üzüm Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/kuru-uzum-kompostosu.html Tue, 27 Nov 2018 10:00:23 +0000 Kuru Üzüm Kompostosu, Kuru üzüm vücut sağılığının korunması için çok önemli vitaminler, mineraller açısında oldukça zenginliğindir. Özellikle sindirim sorunu olanlara kuru üzüm kompostosu içilmesi oldukça faydal Kuru Üzüm Kompostosu, Kuru üzüm vücut sağılığının korunması için çok önemli vitaminler, mineraller açısında oldukça zenginliğindir. Özellikle sindirim sorunu olanlara kuru üzüm kompostosu içilmesi oldukça faydalıdır. Gün içerisinde harcanan enerjiyi çikolata, tatlı gibi yiyeceklerin yerine bir bardak üzüm kompostosu içerek kaybolan enerjiyi vücudunuza sağlamış olursunuz. Yazın sıcaklarında, ramazan ayında buz gibi bir bardak komposto suyu içtiğimizde vücudumuza dinçlik ve sağlıklı verecek ayrıca hararetimizi almış olacaktır. Havanın sıcaklığında veya ramazan ayında gün boyu susuz kalmanın ardında kaybettiğimiz sıvıyı geri kazanmak için devamlı soğuk bir şeyler tüketmek istiyoruz bu durumda değişik içecekler içiyoruz ve komposto gibi değerli bol vitamin içerikli kompostoyu ihmal ediyoruz. Vücut sağlığına faydası olmayan içecekleri içmek yerine kuru üzüm kompostosunu içelim.

Bir tabak bulgur pilavının yanında bir kâse kuru üzüm kompostosuna doyum olmaz buyurun güzel bir komposto yapalım afiyetle yiyelim.

Kuru Üzüm Kompostosu malzemeleri: 

 • 1 su bardağı kuru üzüm taneleri
 • 5 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 adet karanfil veya 2 çubuk tarçın 

Kuru Üzüm Kompostosu Yapılışı: Üzümleri içerisinde bulunan çöplerden iyice arındırın ve 2-3 defa iyice yıkayın süzün. Temizlenen kuru üzümleri bir tencereye alarak üzerine bir miktar su ilave edin ve bu suyun içerisinde 5 dakika kadar bekletin ve bekleme süresinden sonra suyunu süzün. Orta boy tencereye kuru üzümleri isteğe bağlı çubuk tarçınları veya karanfilleri suyu koyun toz şekerin tamamen erimesi için devamlı katıştırın. ve ocağa koyup altını yakın. Ocaktaki kompostomuz kaynadıktan sonra 15 dakika daha kaynamasını bekleyin üzümlerin iyice şiştiğini gördüğünüzde ocağı kapatın Kuru üzüm kompostonuzun soğuduğunu anladığınızda bir cam sürahiye boşaltarak buzdolabına koyun ve soğumasını bekleyin. İçecek gibi soğuduğunda soğuk olarak servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Kuru Elma Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/kuru-elma-kompostosu.html Wed, 28 Nov 2018 00:57:04 +0000 Kuru elma kompostosu, Kuru elma kompostosu herkes tarafından sevilmektedir. Bazen yemek eşliğinde bazen ise yemek sonrasında sunum yapılmaktadır. Kuru elma kompostosunun bir çok faydası vardır. Öncelikle kişide bağırsak çalışma Kuru elma kompostosu, Kuru elma kompostosu herkes tarafından sevilmektedir. Bazen yemek eşliğinde bazen ise yemek sonrasında sunum yapılmaktadır. Kuru elma kompostosunun bir çok faydası vardır. Öncelikle kişide bağırsak çalışmasına oldukça faydalıdır. Nefes darlığına,astım hastalığına ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Kişide oluşabilecek kalp rahatsızlıklarını engellemektedir. Vücutta bulunan toksinlerin atılmasında fayda sağlamaktadır. Kuru elma kompostosu kişi üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Kişiye uyku verir ve baş ağrılarına iyi gelir. Özellikle cilde iyi gelmesi ile de bilinmektedir. Elmanın içeriğinde bulunan bileşenler kişide bağışıklık sistemini güçlendirerek kolay hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Grip, nezle ve soğuk algınlıkları gibi hastalıklar özellikle kış aylarında kişi vücudunda yer edinmektedir. Kuru elma kompostosu grip ve nezlenin çabuk atlatılmasında da oldukça etkilidir. Ayrıca vücuda enerji sağlamaktadır. Kişide bulunan yorgunluk ve bitkinliği yok eder. Bütün bu faydalar dışında taze bir cilde sahip olmanızı sağlayan kuru elma kompostosu yazdan hazırlanarak kışa saklanmaktadır.oldukça lezzetlidir.kış aylarında da sofralarda yer alabilmesine rağmen soğuk tüketildiği için yaz aylarında da tercih edilmektedir. Sizde bu kadar faydalı olan bir kompostoyu evde yapmak istiyorsanız işte hem pratik hem kolay bir tarif ile kuru elma kompostosu. Bütün bayanlara denemelerini ve ailelerine, sevdiklerine, özellikle çocuklarına sunum yapmalarını tavsiye ederiz. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Kuru elma kompostosu için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kase kuru elma
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 tane limon
 • Yeteri kadar su
Kuru elma kompostosu yapılışı: Yazdan kurutulmuş elmaları bir sudan geçirerek öncelikle bolca yıkayın. Sonrasında bir tencereye koyun ve ocağın altını yakın. Elmaların üzerini geçecek şekilde bir miktar su ekleyip ocağın altını yakın. Elmalar yumuşayana kadar su ile birlikte pişirin. Tencere içerisindeki su ve elma kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve yaklaşık 15-20 dakika kısık ateşte kaynatın. Elmalar yumuşadıktan sonra şekeri ilave edin. Şeker ilave edildikten sonra da yaklaşık 5 dakika kaynatın ve son olarak içerisine limonun suyunu ekleyin. Limon suyunu elinizle pişen elma kompostosunun içerisine sıkın ve yaklaşık 5 dakika daha pişirin. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatın ve elma kompostosunu ılık bir hal alana kadar bekletin. İyice ılıyınca buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra kaselere alıp servis yapabilirsiniz. Kuru elma kompostosu hazır. Afiyet olsun.
]]>
Meyve Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/meyve-kompostosu.html Wed, 28 Nov 2018 08:06:25 +0000 Meyve kompostosu, genellikle taze meyvelerin su ve şekerle  kaynatılarak yapılışına, hoşaf ise kuru meyvelerle şekerli suda kaynatılarak elde edilen suya denir. Meyve kompostosu genellikle yaz aylarının vazgeçilmez tercihleri ara Meyve kompostosu, genellikle taze meyvelerin su ve şekerle  kaynatılarak yapılışına, hoşaf ise kuru meyvelerle şekerli suda kaynatılarak elde edilen suya denir. Meyve kompostosu genellikle yaz aylarının vazgeçilmez tercihleri arasında yer alıyor. Bide ramazan aylarında sıcak günlerde  vücudun su kaybetmesi sonucu ortaya çıkan susuzluk ve şeker ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan kolay, pratik ve aynı zamanda lezzetli ve sağlıklıdır. Komposto bize ta Osmanlı zamanından gelen vazgeçilmez bir lezzettir. Meyve kompostosunun en güzel tarafı istediğiniz meyvelerden istediğiniz kadar koymanızdır. Örneğin meyvelerini kalmış ve yenmemiş ise buruşup ziyan etmeyin hemen bir tencereye su koyup kaynatın. Gün boyunca içeceğiniz komposto ve hoşaf düşen kan şekerinizin düzenli olarak yükselmesine ve sindirim sistemini harekete geçirir bu nedenle de çok sağlıklıdır.

Meyve Kompostosu Malzemeleri;
 • 2 adet yeşil elma
 • 2 adet armut 
 • 2 adet şeftali
 • 10 tane kayısı
 • Birkaç tane mürdüm eriği
 • Orta boy bir salkım yeşil çekirdeksiz üzüm
 • 1-2 avuç vişne
 • Yaklaşık olarak 3 litre kadar su 
 • Yaklaşık olarak 1,5-2 su bardağı kadar toz şeker
 • Birkaç adet tane karanfil
 • 2-3 adet çubuk tarçın
Meyve Kompostosu Hazırlanışı;
Öncelikle büyük boy bir tencereye suyu koyup ocağın altını açın. Daha sonra şekeri de ilave edip kaynamaya bırakın. İyice kaynadıktan sonra meyveleri ekleyip iyice karıştırılır. Yaklaşık olarak 5-6 dakika kadar kaynayıp meyveler yumuşayınca ocağın altını kapatın. Eğer meyveler olgun ve yumuşak ise su ile birlikte şekeri öncesinde kaynatın, sonra meyveleri ekleyip kaynatın. Ama meyveler sert ise tam tersi işlemi uygulayın. Daha sonra meyveleri güzelce yıkayın ve ayıkladıktan sonra isterseniz ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın çekirdeği olan meyvelerin, isterseniz de bütün olarak içine koyun. Şeftalinin mutlaka kabukları soyulur ve dilimlenerek içine atın. Vişneler, armutlar ve diğer meyveleri içine atıp 5-6 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve üzerinden alın. İçine çubuk tarçın ve karanfil atın ve tencerenin kapağını  kapatıp soğumaya bırakılır. Bu şekilde soğuduktan sonra soğuk servis yapılır. Meyve kompostosu tarifi hazır. Herkese şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Sarı Erik Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/sari-erik-kompostosu.html Wed, 28 Nov 2018 19:21:21 +0000 Sarı erik kompostosu: ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır ve bir çok faydası vardır. Özellikle çocukların tüketmesi gereken bir komposto çeşididir. Astım ve bronşit hastaları üzerinde çok büyük etkilere sahiptir. Çocukl Sarı erik kompostosu: ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır ve bir çok faydası vardır. Özellikle çocukların tüketmesi gereken bir komposto çeşididir. Astım ve bronşit hastaları üzerinde çok büyük etkilere sahiptir. Çocuklarda veya yetişkinlerde astım problemi alerjik veya kronik olsa dahi sarı erik kompostosu çok büyük fayda sağlamaktadır. Sarı erik kompostosu tüketerek bu hastalıkların belirtilerini çok daha aza indirmek mümkündür. Sarı erik kompostosunda bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. A vitamini özellikle gözler üzerinde oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra B vitamini de içermektedir. B vitamini ise kişide üreme sistemi üzerinde fayda sağlamaktadır. Sarı erik kompostosu tam bir doğal ilaç niteliği taşımaktadır. Tüm bu faydaların yanı sıra sarı erik kompostosu sindirim sisteminin hızlanmasına ve kişide var olan fazla kiloların atılmasına da fayda sağlamaktadır. Bu nedenle zayıflamak isteyen ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen bireyler sarı erik kompostosu tüketerek zayıflamalarında destek alabilirler. Doğal bir destek olan sarı erik kompostosunu günde 2-3 kase tüketebilirsiniz.en önemlisi kişide bulunan bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Sizde evinizde kendi ellerinizle sarı erik kompostosunu kolayca yapabilirsiniz. Yemek eşliğinde veya yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Bu kadar faydaları olan ve kişiye genel sağlık sağlayan sarı erik kompostosu tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bütün bayanlara tavsiye ederiz. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Sarı erik kompostosu malzemeleri:
 • 1 kilo sarı erik
 • 3,5 litre su
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 7 damla limon
 • Tarçın veya karanfil (isteğe bağlı)
Sarı erik kompostosu yapılışı: Öncelikle erikleri saplarından arındırın ve bol su ile yıkayın. Erikler hazırlandıktan sonra bir bıçak yardımı ile eriklerin üzerine çizikler atılır. Böylece pişim aşamasında suya içeriğinde bulundurduğu vitaminlerini ve bileşimlerini daha kolay vermektedir. Sonra erikleri derin bir tencere içerisine koyarak suyu ekleyin. Tencereyi ocağın üzerine koyun ve altını yakın. Önce su kaynayana kadar yüksek ateşte pişirin.su kaynadıktan sonra ocağın altını kısık bir dereceye getirin ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişirin. Pişim aşamasında tencerenin kapağını yarım bir şekilde kapalı tutun. Yaklaşık 20 dakika erikler piştikten sonra toz şekeri ilave edin. Şeker eklendikten sonra 5 dakika daha pişirin. Son olarak limon suyunu içine ilave edin ve isteğiniz varsa kaynayan komposto içerisine az bir şey karanfil veya tarçın ekleyebilirsiniz. Son olarak tüm malzemeler katıldıktan sonra 5 dakika daha pişirin ve ocağın altını kapatın. Ilık bir hal alması için pişen kompostoyu soğumaya bırakın. Ilık bir hal alınca buzdolabına koyarak iyice soğutun. Sarı erik kompostosu buzdolabında tam olarak soğuduktan sonra kaselere alıp servis yapabilirsiniz. Sarı erik kompostosu hazır. Afiyet olsun.
]]>
Kışlık Şeftali Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/kislik-seftali-kompostosu.html Thu, 29 Nov 2018 09:34:29 +0000 Kışlık Şeftali Kompostosu; içerisinde, C, A, E vitamini, magnezyum, potasyum, kalsiyum, Demir ve sodyum bulunmaktadır. Özellikle potasyum yönünden çok zengindir. Kışlık şeftali kompostosu, sindirim sistemini etkileyip bağırsak Kışlık Şeftali Kompostosu; içerisinde, C, A, E vitamini, magnezyum, potasyum, kalsiyum, Demir ve sodyum bulunmaktadır. Özellikle potasyum yönünden çok zengindir. Kışlık şeftali kompostosu, sindirim sistemini etkileyip bağırsakların çalışmasını düzenlemektedir. Kışlık şeftali kompostosu, ayrıca hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Kışlık şeftali kompostosu, bağırsaktaki kurtların oluşmasını engeller. Ayrıca olan kurtlarında bağırsaktan atılmasına yardımcı olur. Kışlık şeftali kompostosu, idrar yolu enfeksiyonlarının kısa sürede tedavi edilmesinde yardımcıdır. İdrar yollarını temizler. Kışlık şeftali kompostosu, idrar yollarındaki kum ve taşın atılmasına yardımcı olur. Kışlık şeftali kompostosu, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar ve kanı temizler. Kışlık şeftali kompostosu, kanserinin oluşmasını da engellemektedir. Şeftalinin zararları, arasında aşırı tüketilmesine bağlı alerji gelişebilir. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı vücutta su kaybına neden olabilir. Yüksek derecede potasyumun içerdiği için kronik böbrek yetmezliğinde tüketilmesi zararlıdır. Yüksek orandaki potasyum kalbi durdurabilir.

Kışlık Şeftali Kompostosu Malzemeleri;
 • Bir kilo şeftali, 
 • Bir çay bardağı şeker, 
 • Alabildiği kadar su, 
Kışlık Şeftali Kompostosu Yapımı;

Şeftaliler yıkanıp temizlendikten sonra kabuğu soyulur ve küp küp doğranır. Küp küp doğranan şeftalileri yarım kiloluk kavanozların içine koyalım. Üzerine yarım çay bardağı şekeri ilave edelim. Ardından kavanozun ağzına kadar suyla dolduralım. Daha sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatalım. Ağzını kapattığınız kavanozları kavanozların boyunu geçecek şekilde içerisi su ile dolu bir tencereye koyalım. Su dolu tencerenin içine kavanozları yerleştirelim. Tencereyi 6-7 dakika kaynatalım. Suyu kaynattıktan sonra kavanozların kapağını tekrar kontrol edip sıklaştıralım. Bu şekilde hazırlamış olduğumuz kışlık şeftali kompostosunu serin bir yerde muhafaza etmeliyiz. Kullanacağımız zamanda kompostomuzu su ile seyreltilerek kullanmalıyız. Çünkü seyreltmezsek çok yoğun olacağı için rahatsız edebilir.

Kışlık şeftali kompostosu, diğer konserveler gibi kışın mevsiminde yapılan komposto gibi olur. Kavanozda yapılan komposto mevsimi olmamasına rağmen kışın bile vitamin ve minerallerini korur. Afiyet olsun.
]]>
Armut Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/armut-kompostosu.html Thu, 29 Nov 2018 10:51:32 +0000 Armut kompostosu, yazın veya kışın mevsim fark etmeksizin her zaman afiyetle içilebilecek bir komposto türüdür. Özellikle çocuklara hazır meyve suyu almak yerine evde çeşitli meyvelerden kompostolar yapmak onların sağlı Armut kompostosu, yazın veya kışın mevsim fark etmeksizin her zaman afiyetle içilebilecek bir komposto türüdür. Özellikle çocuklara hazır meyve suyu almak yerine evde çeşitli meyvelerden kompostolar yapmak onların sağlığı açısından daha önemlidir. Bu sadece çocuklar için değil herkes için de aynı olmaktadır. Okul beslenmelerine, yemeklerin yanına, yazın soğuk bir meşrubat içmek istediğinizde veya kışın sıcak olarak hazırlayıp içinizi ısıtacak bir tarif aradığınızda kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Armut hoşafı sağlık için de son derece faydalı bir içecek olmaktadır. Armut meyvesinin içerisinde bulunan mineral ve vitaminler genel sağlık başta olmak üzere mide, bağırsak ve böbreklere çok fayda sağlamaktadır. En önemlisi de içeceğin içerisinde her hangi bir katkı maddesinin yer alamaması ve doğal bir şekilde yapılmasıdır. 

Armut kompostosu için gerekli malzemeler

 • 1 kilo armut
 • 6 su bardağı su
 • 2 su bardağı kadar toz şeker

Armut kompostosu hazırlanışı

Hazırlanması son derece kolay olan bu kompostoyu hazırlamak için ilk önce armutları yıkayın. Küp şeklinde veya ince dilimler halinde armutları dilimleyin. Pişirme tenceresinin içerisine armutları ilave edin ve üzerine toz şekeri ekleyin. Suyu da ekledikten sonra pişmesi için ocağın üzerine alın.

Birkaç taşım armut hoşafını kaynatın. Hoşafın suyu hafif koyu bir kıvama geldiğinde kaynatma işlemini bırakın ve soğuması için bir kenara kaldırın. Arzu ederseniz sıcak olarak da tüketebilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir durumdur. Yaz mevsiminde soğuk olarak içerisine bir dilim limon ilavesi ile sunum yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 

]]>
Kuru Kayısı Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/kuru-kayisi-kompostosu.html Fri, 30 Nov 2018 05:16:11 +0000 Kuru Kayısı kompostosu; Kuru kayısı hem potasyum açısından zengin olan, hem de besleyici olan bir besindir. Stres, sindirim sorunları ve kansızlığa iyi gelen bir besindir. İçeriğindeki A vitamini  sayesinde cilt bozukluklarını Kuru Kayısı kompostosu; Kuru kayısı hem potasyum açısından zengin olan, hem de besleyici olan bir besindir. Stres, sindirim sorunları ve kansızlığa iyi gelen bir besindir. İçeriğindeki A vitamini  sayesinde cilt bozukluklarının tedavilerinde kullanılan bir besindir. Ayrıca kuru kayısı bunların yanında görme sorunlarında da fayda sağlayan bir besindir. O yüzdende kuru kayısının normal yenmesinin yanında kompostosu da sıkça yapılan bir besindir. Aynı zamanda lifli bir meyvedir. O yüzdende kanser gibi tehlikeli bir hastalığa da iyi gelir. Kuru kayısı çok yönlü bir besin oluşundan ötürü çok tercih edilir. Kompostosu en çok yapılan meyvelerin başında gelir. İçeriğinde bulunan Antioksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktirerek kırışıklıkları önleyici etkisi vardır. 
Ülkemizde Malatya bölgesinde yetiştiriciliği en yoğun olan bölgedir. ister taze olarak isterseniz de kuru kayısı olarak tüketebileceğimiz kuru kayısın tercihe göre kompostosu da yapılır. Gelelim kuru kayısı kompostosunun malzemelerine ve yapılışına..

Kuru kayısı kompostosu malzemeleri;
 • 1,5 su bardağı dolusu toz şeker,
 • 250 gram kadar kuru kayısı, 
 • Bir adet karanfil kurusu,
 • Bir litre su,
 • Bir tatlı kaşığı dolusu tarçın,
Kuru kayısı kompostosu yapılışı;

İlk önce kuru kaysıların temizlemesi gerekir. Bol su ile yıkanarak temizlenen kuru kayısıları bir kabın içerisine koyup, içerisine sıcak su ilave ederek ortalama beş dakika kadar bekletiriz. Daha sonra bir süzgeç yardımı ile kuru kayısılar suyundan ayrıştırılarak tencere içerisine dökülür. İçerisine toz şeker ve suyu ilave edilerek kaynayana kadar yüksek ateşte pişirilir. Karışım kaynadıktan sonra ateşi orta kısık hale getirilerek kuru  kayısılar yumuşayıncaya kadar pişirilmeye devam edilir. İçerisine en son olarak karanfil ve tarçında ilave edilerek bir iki tur daha kaynatılır ve ocaktan alınır. Soğuması için bir kenarda bekletilen kuru kayısı kompostosu karışımımız daha sonra istediğiniz zaman servis edilebilir. Şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Mor Erik Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/mor-erik-kompostosu.html Fri, 30 Nov 2018 17:51:59 +0000 Mor Erik Kompostosu, vitamin açısından oldukça zengin bir içecektir. Özellikle mor eriğin faydaları saymakla bitmiyor bu konuda. Hazmı kolaylaştırıcı ve bağırsaklarda hareket kazanmasını sağlıyor. Yoğun sıcak geçirdiğim Mor Erik Kompostosu, vitamin açısından oldukça zengin bir içecektir. Özellikle mor eriğin faydaları saymakla bitmiyor bu konuda. Hazmı kolaylaştırıcı ve bağırsaklarda hareket kazanmasını sağlıyor. Yoğun sıcak geçirdiğimiz yaz aylarında ve özellikle ramazan ayında vazgeçemediğiniz hatta sofralarınızdan eksik edemeyeceğiniz mefrisatkar arasında yer alacaktır. Mor erik kompostosunu özellikle çocuklarınıza içirmek oldukça faydalıdır. Hem içinde bulunan vitamin ve mineral bakımından hem de büyümelerine destekte bulunmak bakımından çok önemlidir. Mor erik kompostosunun içine isteğe göre farklı taze meyveleri de katıp tatlandırmak tamamen sizin elinizde, aynı zamanda çubuk tarçın ve karanfil tanesini de içine atabilirsiniz. Eğer karanfil kokusundan rahatsız olmayacaksınız çok hoş bir koku ve farklı bir aroma katacaktır. Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden hemen verelim tarifi inşallah hemen not alın ve yapıp sevdiklerinizle birlikte güvenle sağlıklı bir içecek tüketin. 

Mor Erik Komposto İçin Gerekli Malzemeler 
 • 8-9 tane mor erik 
 • 1 su bardağı  toz şeker 
 • 4,5 su bardağı kadar su kullanın 
 • 2 tane karanfil
 • 1-2 yaprak defne yaprağı 
 • 1-2 adet çubuk tarçın
Mor Erik Kompostosu Yapılışı 

Öncelikle mor erik kompostosunu hangi kapta pişirecekseniz hazırlayın ve erikleri ayıklayarak iyice yıkayın. Sonra tencereye belirtilen ölçülerde suyu koyup ocağın üzerine koyun ve kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra içine verilen ölçüde olduğu gibi veya istediğiniz kadar şeker ilavesi yapın bir müddet kaynadıktan sonra meyveleri içine ekleyin ve kaynamasını bekleyin. Eğer erikleriniz büyükse 7-8 parçaya bölerek veya daha büyük parça istiyorsanız daha büyük parçalara bölerek suyun içine atın. Meyveler yumuşadıktan sonra ocağınızın altını kapatın ve üzerinden alın. Meyveler yaklaşık olarak 6-7 dakikada kıvama gelecektir. Bu şekilde ağzını kapatarak oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Mor erik kompostosunun tadına acele edip şimdi bakmayın çünkü şu anda bakarsanız hem ekşi bir tat alacaksınız hemde erikler hala sert bir şekilde olacaktır. Dinlendikten sonra şekeri iyice içine çekecek ve tadı ortaya çıkacaktır. Ocaktan alır almaz içine çubuk tarçın ve karanfil tanesini içine atın ve karıştırın. Bu şekilde soğumasını bekleyin ve soğuk servis yapın. Mor erik kompostosu hazır. Şimdiden hepinize afiyet olsun.  
]]>
Karışık Meyve Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/karisik-meyve-kompostosu.html Sat, 01 Dec 2018 02:36:11 +0000 Karışık Meyve Kompostosu, Sağlık açısından oldukça faydalı olan ve hemen hemen birçok insanın tercih ettiği komposto çeşitleri bulunmaktadır. Hemen hemen bütün meyvelerin kompostosu yapılmaktadır.  Her damak zevkine Karışık Meyve Kompostosu, Sağlık açısından oldukça faydalı olan ve hemen hemen birçok insanın tercih ettiği komposto çeşitleri bulunmaktadır. Hemen hemen bütün meyvelerin kompostosu yapılmaktadır.  Her damak zevkine uygun komposto tarifi bulunmaktadır. Komposto çeşitleri arasında çok sık tercih edilen ise karışık meyve kompostosu olmaktadır. Karışık meyve kompostosu tam bir enerji ve vitamin deposudur. Yemeklerden önce ya da yemeklerle birlikte tüketilmesi önerilen karışık meyve kompostosuna tercihe göre istenilen meyveler konuşabilir. Karışık meyve kompostosu yapılışı şu şekildedir; 

Malzeme Listesi
 • 1 kase vişne 
 • 2 adet orta boy şeftali 
 • 1 kase üzüm (çekirdeksiz)
 • 2 adet kırmızı erik 
 • 2 adet orta boy armut 
 • 11 su bardağı su 
 • 2 su bardağı şeker 
 • 1 adet çubuk tarçın 
 • 1 adet orta boy limon 
Yapılışı: Karışık meyve kompostosu için öncelikle kullanacağınız meyveleri temizleyin ve ayıklayın. Daha sonra orta boy tencerenin içerisine suyu koyarak kaynaması için ocağın üzerine koyun. Su kaynarken sizde diğer taraftan meyveleri doğrayın. Su kaynamaya kaynayınca sıra ile meyveleri ilave ederek meyveleri ezmeyecek şekilde karıştırın. Meyveleri ilave edip karıştırdıktan sonra tarçını da ilave ederek bir taşım kaynatın. Bu şekilde bir taşım kaynadıktan sonra şekerini ilave edin. Şekeri de ilave ettikten sonra meyveler yumuşayana kadar kaynatın. Ortalama 5 dakika içerisinde meyveler yumuşayacaktır. Meyveler yumuşadıktan sonra ocağın altını kapatın. Ocağın altını kapattıktan sonra limonu kabuğu ile dilimleyip içerisine ilave edin. Bu şekilde soğumaya bırakın. Karışık meyve kompostosu soğuduktan sonra çubuk tarçın ile limon parçalarını çıkararak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Kışlık Vişne Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/kislik-visne-kompostosu.html Sun, 02 Dec 2018 01:23:32 +0000 Kışlık vişne kompostosu, Kışlık vişne kompostosu pratik bir yapım ile uzun süre saklanabilen ve kışın ortasında vişne ziyafeti yaşamanız için yapılan bir komposto çeşididir. Yaklaşık yarım saat içerisinde yapılan ve Kışlık vişne kompostosu, Kışlık vişne kompostosu pratik bir yapım ile uzun süre saklanabilen ve kışın ortasında vişne ziyafeti yaşamanız için yapılan bir komposto çeşididir. Yaklaşık yarım saat içerisinde yapılan ve mutfağınızda kolayca kış için hazırlayabileceğiniz bir komposto olan vişne kompostosu sağlık açısından da faydalı bir besindir. Kış aylarında vişne özleminizi giderebilecek vişne kompostosu doğru saklanıldığı ve doğru yapıldığı takdirde lezzetine doyamayacağınız bir komposto çeşididir. Kompostolar kışın açılınca sulandırılarak inceltilmeli ve bu şekilde tüketilmelidir. Kavanoz içerisinde bekleyen vişne kompostosu bekleme aşamasında iken koyulaşma oluşmaktadır. Kışlık vişne kompostosu tüketileceğinde sulandırılarak hafifleştirilir. Yemeklerle beraber ikram edilebilen ve zevkle tüketilen kışlık vişne kompostosu kışın eve gelen misafirlere ikram edilebilecek en ideal lezzetlerden biridir. Sizde evde vişne kompostosu yaparak kış için kompostosu yapmak istiyorsanız işte kışlık vişne kompostosu tarifi. Şimdiden kolay gelsin.

Kışlık vişne kompostosu için gerekli olan malzemeler:
 • 3 kilo vişne
 • 1 kilo toz şeker
Kışlık vişne kompostosu yapılışı:

Öncelikle vişneleri ayıklayın saplarından. Ayıklanan vişneleri yıkayın ve suyunu süzün. 1 kiloluk kavanozun içerisine biraz vişne doldurun ve 1,5 çay bardağı şeker ilave edin. Şeker de ilave edildikten sonra artık kavanoza su doldurabilirsiniz. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatın. Kavanozların boyunda bir tencere alın ve ocağın üstüne koyun. Tencerenin içine kavanozların yarısına gelecek şekilde su doldurun ve ocağın altını açın. Kavanozların üzerine ağırlık koyun ve suyun kaynamasını bekleyin. Tencere içerisindeki su kavanozlar içinde iken yaklaşık yarım saat kaynatılır. Yarım saat kaynayan suyun altını kapatın ve kavanozları dışarı çıkarın. Artık sudan çıkarılan kavanozları serin bir yerde muhafaza etmek için bodrum veya evde en serin olan yerlere alın.böylece kışa kadar muhafaza edilerek bozulmadan korunur. Kışın ortasında vişne kompostosu yemek yanlarında veya yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Kışlık vişne kompostosu artık hazır. Afiyet olsun.
]]>
Mürdüm Eriği Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/murdum-erigi-kompostosu.html Sun, 02 Dec 2018 02:44:31 +0000 Mürdüm Eriği Kompostosu, Mürdüm eriği mor renkli meyvelerden bir tanesi olup son zamanlarda özellikle uzmanlardan mor renkli sebze ve meyvelerin antioksidan içermesi nedeni ile çok faydalı olduklarını sık sık duymay Mürdüm Eriği Kompostosu, Mürdüm eriği mor renkli meyvelerden bir tanesi olup son zamanlarda özellikle uzmanlardan mor renkli sebze ve meyvelerin antioksidan içermesi nedeni ile çok faydalı olduklarını sık sık duymaya başladık. Bu meyve de  bol miktarda B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Potasyum ve magnezyum içeriği fazla olduğu için kan basıncını dengeleyen bir özelliğe de sahiptir. İçerisindeki lif miktarının fazla olması sebebi ile kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca iyi bir idrar söktürme özelliğine de sahiptir. Kansızlık sorunu yaşayanlar içinde iyi bir kan yapıcıdır. Kan şekerini düzenler. Kurutulmuş halinde lif özelliği daha ağır basmaktadır. içeriğindeki C vitamini nedeni ile bağışıklık sistemini ve vücut direncini kuvvetlendirmektedir. Kalp ve tansiyon problemi olanlar, adet düzensizliği yaşayanlar, kabızlık şikayeti olanların bol bol tüketmesi gereken bir meyvedir.

Bu meyveyi alıp güzelce yıkayıp sürekli masamızın üzerinde, elimizin altında bulundurursak daha kolay bir yeme alışkanlığı kazanabiliriz. Çocuklarımızda bizden gördüklerini uygulayacaklar ve bu mucizevi besini daha fazla tüketeceklerdir. Bu besini sadece yazın tüketip kış aylarında ise mahrum kalmak pek akıllıca bir davranış olmaz sanırım. Bundan dolayı yazın kurutarak kış ayların dada rahatlıkla tüketebiliriz. Mürdüm eriği kompostosu yazın taze taze yapılabilir fakat kışın tazesini bulamayacağımıza göre kompostoyu hazırlayıp sıcakken kavanozlara doldurup dolapta uzun müddet saklayabiliriz.

Taze Mürdüm Eriği kompostosu malzemeler

 • 10 adet mürdüm eriği
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 4.5 su bardağı su
 • 3 adet karanfil
 • 1 çubuk tarçın

Taze Mürdüm Eriği Kompostosu Yapılışı

İlk etapta şeker ve suyu bir tencerede kaynatıyoruz suyumuz kaynadıktan sonra güzelce yıkayıp çekirdeklerini çıkartıp doğramış olduğumuz mürdüm eriklerini, karanfil ve tarçını tencereye atıyoruz. 5-6 dakika kadar pişirdikten sonra altını kapatıp kendi halinde soğumaya bırakıyoruz. Eğer daha uzun süre kaynatırsak erikler dağılır ve hoş bir görüntü oluşmaz. Sıcaklığın etkisi ile zaten yumuşamaya devam edecektir. Tadına baktığınız zaman ilk etapta ekşi gibi olması sizi yanıltmasın soğudukça tadı yerine gelecektir. Soğuyunca afiyetle yiyebilirsiniz.

Burada size hemen bir kolaylık sunmak istiyorum. Kış aylarında elinizin altında  taze mürdüm eriği kompostosu bulunsun isterseniz, yapmanız gereken çok basit bir yöntem var. Kompostomuzu yukarıda anlattığım şekilde yapıp sıcakken kavanoza doldurup ağzını yeni almış olduğunuz konserve kapağı ile sıkıca kapatırsanız ve ters çevirip soğuduktan sonra buzdolabınıza yerleştirirseniz kış boyu elinizin altında dilediğiniz her an hazır kompostonuz hazır olarak sizi bekleyecektir. 

Hepinize afiyet olsun. 

]]>
Komposto Çeşitleri https://www.komposto.gen.tr/komposto-cesitleri.html Sun, 02 Dec 2018 23:39:24 +0000 Komposto Çeşitleri, Komposto çeşitleri, pek çok meyvenin yaşı ve kurusu ile yapılabilmektedir. Komposto çeşitleri, öncelikle vücudun şu ihtiyacını karşılar. Böbreklerin mekanizmasını güçlendirir ve düzenli çalışması Komposto Çeşitleri, Komposto çeşitleri, pek çok meyvenin yaşı ve kurusu ile yapılabilmektedir. Komposto çeşitleri, öncelikle vücudun şu ihtiyacını karşılar. Böbreklerin mekanizmasını güçlendirir ve düzenli çalışması sağlar. Komposto çeşitleri, çeşitli meyvelerden yapıldığı için vücudun vitamin ihtiyacını karşılar. Komposto çeşitleri, sindirime yardımcı olmaktadır. Komposto çeşitleri, lifli içeriği ile bağırsakların çalışmasını düzenler. Komposto çeşitleri, iştah açar. Komposto çeşitleri, kalbi korur. Komposto çeşitleri, kansere karşı koruyucudur. Komposto çeşitleri, astım hastalarına iyi gelir. Komposto çeşitleri, gribal enfeksiyon karşı koruyucudur. Komposto çeşitleri, bağışıklık sistemini güçlendirir. Komposto çeşitleri, kabızlığı engeller. Komposto çeşitleri, mide hastalıklarına iyi gelir.

Komposto Çeşitleri

Üzüm Kompostosu için gerekli  malzemeler
 • İki su bardağı kuru üzüm, 
 • Beş su bardağı su, 
 • Bir çay bardağı şeker,
Üzüm Kompostosu Tarifi: Üzümlerin sapları ayıklanır. Üzümlerin üzerini örtecek kadar suda beş dakika bekletip sudan çıkarılır. Daha sonra bir tencereye alınıp dört su bardağı su ilave edilir. Yüksek ateşte bir taşım kaynatılır. Daha sonra ocağın altı kısılıp on beş dakika pişirilir. Üzümler yumuşayınca şekeri ilave edilir. Beş dakika daha pişirdikten sonra ateşten alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra servis yapılabilir.

Kayısı Kompostosu için gerekli malzemeler
 • Bir kilo kayısı, 
 • İki litre su, 
 • Dört çay bardağı toz şeker,
Kayısı Kompostosu Tarifi; Kayısılar bir kapta ıslatılır ve beklemeye alınır. Bir litre su ile toz şeker tencereye alınır ve iyice kaynatılır. Kaynayan şekerli suyun içerisine kayısılar eklenir ve on beş dakika pişirilir. Piştikten sonra soğumaya bırakılır ve servis edilir.

Ayva Kompostosu için gerekli malzemeler
 • Bir adet ayva, 
 • İki diş karanfil, 
 • Dört su bardağı su, 
 • Bir çay kaşığı şeker,
Ayva Kompostosu Tarifi; Ayvanın içerisindeki çekirdekler çıkarılır. Çekirdekleri çıkarılan ayva küp küp doğranır. Çıkardığımız çekirdekleri bir tülbentin içerisine karanfil ile birlikte koyalım ve ağzını bağlayalım. Dört su bardağı suyu bir tencereye koyalım. Sonra içerisine bohça haline getirdiğimiz tülbenti, ayva kabuğunu ve ayvanın kendisini tencereye katalım. Ayva yumuşayana kadar yaklaşık on beş dakika kadar kısık ateşte pişirelim. Daha sonra şekeri ilave edip beş dakika daha pişiriyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra servis edilir.

Armut Kompostosu için gerekli malzemeler
 • On adet armut, 
 • Sekiz fincan su, 
 • Üç buçuk fincan şeker, 
 • İki damla limon suyu,
Armut Kompostosu Tarifi; Armutlar yıkanıp soyulduktan sonra çekirdekleri çıkartılır. Çekirdekleri çıkarılan armutlar küp küp doğranır. Tencereye alınan armutların üzerine suya ilave ederek armutlar yumuşayana kadar pişirilir. Pişen armutların üzerine şeker ilave edilir ve yaklaşık yirmi dakika kısık ateşte pişirilir. Ocaktan indirmeden beş dakika önce limon suyu sıkılır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra servis yapılır.
 • Erik Kompostosu,
 • Portakal Kompostosu, 
 • Elma Kompostosu,
 • Mandalina Kompostosu,
 • Kuru Vişne Kompostosu,
 • Kızılcık Kompostosu, 
Komposto çeşitleri, yaz, kış tüketilebilir. Meyvelerin hem kurusundan, hemde tazesinden hazırlanabilir. Sulu gıda tüketmek için bire birdir. Komposto ile hem vücudun su ihtiyacı, hemde vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanır. Afiyet olsun.
]]>
Kuru Erik Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/kuru-erik-kompostosu.html Mon, 03 Dec 2018 22:44:37 +0000 Kuru erik kompostosu, komposto yada herkesin bildiği adı ile hoşaf özellikle yaz günlerinde oldukça fazla tüketilir. Yaz aylarında hazır içecek kullanmak isteyen herkesin rahatlıkla yapıp içebileceği bir içecek komposto. Kompos Kuru erik kompostosu, komposto yada herkesin bildiği adı ile hoşaf özellikle yaz günlerinde oldukça fazla tüketilir. Yaz aylarında hazır içecek kullanmak isteyen herkesin rahatlıkla yapıp içebileceği bir içecek komposto. Komposto illa yaz aylarında içilecek diye bir kural yok tabi ki kışında tüketilebilir. Neredeyse her meyvenin kompostosu yani hoşafı yapılır. Kompostonun içerisinde en çok bilinen ve yapılan kuru kayısı kompostosudur. Ancak sadece kayısı ile değil tabi ki erik veya vişneyle de yapılır. Ben sizlere bugün kuru erik kompostosu tarifi  vereceğim. Yaz aylarında yapıp içimizi serinletecek bir içecek. Şimdiden kolay gelsin. 

Kuru erik kompostosu için gerekli olan malzemeler 
 • 300 gram kuru erik
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 1 adet kabuk tarçın
 • 7 su bardağı su 
 • İsterseniz bir küçük zencefil de doğrayabilirsiniz. 
Kuru Erik KompostosuYapılışı: Komposto için ilk olarak önceden kuruttuğunuz eriği iyice yıkayın. Derin bir tencere içerisine şeker ve suyu koyun ve şekerin biraz erimesini bekleyin. Şeker eridikten sonra kuru eriği de ekleyin. Ve kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başladıktan sonra 1 adet kabuk tarçını ve zencefili de ekleyin. 10-15 dakika kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı altını kapatın ve biraz ılınmasını bekleyin. Ilındıktan sonra buzdolabına koyun ve 3-4 saat buzdolabında soğuduktan sonra afiyet ile yiyebilirsiniz. 
]]>
Dondurulmuş Vişne Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/dondurulmus-visne-kompostosu.html Tue, 04 Dec 2018 07:42:30 +0000 Dondurulmuş vişne kompostosu, yapılan kompostolar arasında tadı ve rengi ile ilk sıralarda yer alırken; çocukları tarafından da sevilerek tüketilen kompostolardan biridir. Öncelikli olarak vişnenin mevsiminde toplanıp, çek Dondurulmuş vişne kompostosu, yapılan kompostolar arasında tadı ve rengi ile ilk sıralarda yer alırken; çocukları tarafından da sevilerek tüketilen kompostolardan biridir. Öncelikli olarak vişnenin mevsiminde toplanıp, çekirdeklerinin ve çöpleri temizlenmesi gerekir. İsteğe göre sadece vişnenin çöplerinin temizlenmesi sonrasında hazırlanan vişnelerin bol suyla yıkanması ile beraber süzgeç yardımıyla suyunun arındırılması ile vişneler hazırlanır. Sonra buzdolabı torbalarına belirli miktarlarda vişnelerin konulmasıyla birlikte poşetlerin ağzı hava almayacak şekilde buzdolabının dondurucu kısmında saklanması sağlanır.

Dondurulmuş olarak buzdolabında saklanan vişnelerin kompostosunu yapmadan önce buzluktan çıkartıp derin bir tenceresinin içerisine koyup iki veya üç saat buzunun çözülmesi beklenir. Vişne kompostosu ile meyve suyu da elde edilebilir. Çocukların meyve suyunu daha sağlıklı tüketmeleri için kendi elimizle yapacağımız vişne kompostosunu daha sonra blender geçirerek vişne suyu haline getirebiliriz. Böylelikle çocuklarımıza geçirdiğimiz vişne suyunun güvenilir ve daha sağlıklı olduğundan emin olarak tüketmesini sağlarız.

Dondurulmuş Vişne Kompostosu
Malzemeler
 • Bir paket dondurulmuş vişne 
 • İki su bardağı şeker 
 • Yarım limon 
 • Gerekli miktarda su
Hazırlanışı

Öncelikli olarak tencerenin içerisinde beklettiğimiz dondurulmuş vişnelerin çözülmesinden sonra üzerine gerekli miktarda su ilave edilir.
Tencereyi ocağa koyup altına yaptıktan sonra içerisine iki bardak şekeri de ilave edip; ara sıra karıştırarak dondurulmuş vişne kompostosunu yapmaya devam ederiz. Kaynamaya başladıktan beş dakika sonra ocağın altını kapatıp, soğuması için bir kenarda tencerenin ağzı açık bir şekilde bekletiriz. Dondurulmuş vişne kompostosu ılıdıktan sonra cam bir kavanoza koyup buzdolabında soğuması için üç saat bekletiriz. Ayrıca yaptığımız dondurulmuş vişne kompostosunu şekerinin kıvamına bakarak az ise üzerine şeker ilave edebiliriz. Eğer şeker kıvamı fazla olmuş ise yaptığımız kompostonun üzerine biraz soğuk su ilave ederek tadını isteğe göre kendimiz ayarlayabiliriz. Soğuyan vişne kompostosu servise hazırdır. Afiyet olsun...
]]>
Elma Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/elma-kompostosu.html Wed, 05 Dec 2018 02:40:48 +0000 Elma kompostosu: Elma kompostosu çok hafif ve yaz aylarında ferahlamak için evde yapılan çok lezzetli bir içecektir. Elma yaz meyvesidir. Elma kompostosu hafif ve çok lezzetli bir içecektir. Evde kolay yapılan ve maddi yönden masrafs Elma kompostosu: Elma kompostosu çok hafif ve yaz aylarında ferahlamak için evde yapılan çok lezzetli bir içecektir. Elma yaz meyvesidir. Elma kompostosu hafif ve çok lezzetli bir içecektir. Evde kolay yapılan ve maddi yönden masrafsız bir içecektir. Yaz aylarında kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde sofrada yer alan içecektir. Soğuk olarak tüketilir. Çocuklar için çok faydalı bir içecektir.

Elma kompostosu malzemeleri:
 • 6-7 tane elma
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 tane limon
 • Yeteri kadar su
Yapılışı: Elmaların hepsini soyup çekirdeklerini çıkarıyoruz. Sonra hepsini küp küp doğruyoruz. Elmaları derin bir tencereye alıyoruz. Tencereyi elmaların üzerini bir iki parmak geçecek kadar soğuk su ekliyoruz. Ocağın orta ateşinde elmalar yumuşayana kadar pişiriyoruz. Elmalar yumuşadıktan sonra tencereyi ocağın kısık ateşine alıyoruz. İçine bir limonun suyunu sıkıyoruz. Şekeri de ekleyip 5-10 dakika daha kaynatıyoruz. Sonra tencereyi ocaktan alıp biraz bekletiyoruz. Ilındıktan sonra sürahiye koyup buzdolabında soğuyana kadar bekletiyoruz. Soğuk servis yapıyoruz. Afiyet olsun.

Elma Kompostosu
Elma kompostosu soğuk olarak tüketilmesi gereken bir içecektir. Piyasadaki katkı maddeli içecekler sağlık açısından hiç sağlıklı değildir. Hem çocuklara hemde yetişkinlere evde yapılan elma kompostosu daha faydalıdır. Bu yüzden çok tercih edilen bir içecektir. Şeker hastası olan hastaların bile gönül rahatlığı ile tüketebileceği bir içecektir. Soğuk içince daha fazla tat verir. Elma kompostosunu yaptıktan sonra bir gün buzdolabında bekletilmesi gerekir. Elmanın suyla birleşip özleşmesi için bekletiyoruz.
]]>
Üzüm Komposto https://www.komposto.gen.tr/uzum-komposto.html Wed, 05 Dec 2018 23:22:58 +0000 Üzüm Kompostosu, yaz aylarının hafif ve serin bir içeceği olduğu gibi,ramazan sofralarımızın da vazgeçilmezlerindendir. Ramazan sofralarında özellikle bulundurulmasının nedeni hazmı kolaylaştırıp metabolizmamızı hızland Üzüm Kompostosu, yaz aylarının hafif ve serin bir içeceği olduğu gibi,ramazan sofralarımızın da vazgeçilmezlerindendir. Ramazan sofralarında özellikle bulundurulmasının nedeni hazmı kolaylaştırıp metabolizmamızı hızlandırmasıdır. Üzüm kompostosunun faydaları saymakla bitmez. Vücuttaki kanın tazelenmesine, temizlenmesine zararlı maddelerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığımız açısından çok önemlidir. Emzikli annelerde  sütün arttığı gözlenmiştir.Kansızlık olan kişilerde önemli rol oynar.

Üzüm kompostosu Malzemeleri
 • 1 su bardağı kuru üzüm
 • 6 su bardağı su
 • 2 çay bardağı şeker 
Üzüm Komposto
Üzüm kompostosu yapılışı

Öncelikle 1 bardak  üzümümüzün çöplerini ve saplarını ayıklayalım, daha sonra güzelce yıkayalım, vaktimiz varsa yarım saat kadar suda bekletelim daha sonra 6 bardak suyumuzla beraber tencereye koyalım hafif hafif kaynamaya başlayınca şekerimizi ilave edelim 15-20 dakika kadar kaynadıktan sonra ateşten alıp soğumaya bırakalım. Kaynayan üzüm kompostosunu az taneli ve fazla sulu seviyorsanız bir miktar daha su ilave edebilirsiniz. Şekerini de damak tadınıza göre azaltıp artıra bilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
Karışık Komposto https://www.komposto.gen.tr/karisik-komposto.html Thu, 06 Dec 2018 09:19:10 +0000 Karışık komposto. Komposto içerisinde bulunan malzemeler sayesinde bol vitaminli bir içecektir. Komposto yaz aylarında kurutulmuş meyvelerden hazırlanabileceği gibi taze meyvelerden de hazırlanabilir. Yaz aylarının bunaltıcı sıc Karışık komposto. Komposto içerisinde bulunan malzemeler sayesinde bol vitaminli bir içecektir. Komposto yaz aylarında kurutulmuş meyvelerden hazırlanabileceği gibi taze meyvelerden de hazırlanabilir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında bir kase komposto ile serinleriz. Her türlü meyve ile komposto hazırlayabiliriz. Örneğin erik, elma, şeftali, üzüm, kayısı gibi bir çok meyvenin tazesi ve kurusu ile ayrı ayrı komposto hazırlayıp tüketebiliriz. Bununla birlikte bütün meyveleri karıştırıp karışık kompostoda hazırlayabiliriz. 

Ek gıdaya başlamış olan çocuklarımızın su şişelerine ve biberonlarına hazırladığımız komposto suyundan koyup ellerine verdiğimizde severek içeceklerdir. Böylelikle çocuklarımız doğal ve hijyenik olarak hazırladığımız meyvelerin suyu ile beslenmiş olurlar. Bizim hazırlayacağımız karışık kompostoya kullandığımız vişne, erik, kayısı, şeftali armut gibi meyvelerin besin değeri oldukça yüksektir. Dolayısıyla sıcak yaz aylarında tükettiğimiz komposto vücut direncimizi artırır. 

Komposto yeni doğum yapan bayanların bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gibi sütlerinin hem miktarını hemde kalitesini artırır. Sindirim ve bağırsak problemi yaşayan kişiler karışık komposto tüketebilirler. Karışık kompostonun içerisinde kullanılan meyvelerin lifli özelliğinden dolayı sindirim ve bağırsak problemlerini ortadan kaldıracaktır. Karışık kompostosu hazırlarken meyveler erimeden tane tane nasıl kalır ve en lezzetli nasıl yaparız öğrenmek ve denemek isterseniz sizlerle paylaştığım tarife uymanız yeterli olacaktır. 

Karışık komposto için gerekli malzemeler.
 • 1 kase vişne,
 • 5-6 adet mürdüm eriği,
 • 8-10 adet kayısı,
 • 2 adet şeftali,
 • 1 kase çekirdeksiz üzüm,
 • 1 adet armut,
 • 1 adet mayhoş elma,
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • 1 adet kabuk tarçın,
 • 1 adet kabuğu soyulmuş limon,
 • 4-5 adet karanfil,
 • 2,5 litre su,
Karışık KompostoHazırlanışı. Öncelikle derin bir tencereye suyu koyup kaynamaya bırakıyoruz. Daha sonra Armut ve elmanın kabuklarını soyup küçük küpler şeklinde doğruyoruz. Doğradığımız meyveleri kaynayan suya ekleyip 5 dakika kaynatıyoruz. Bir kase vişneyi yıkayıp saplarını ve çekirdeklerini çıkartıyoruz. Daha sonra aynı şekilde temizlediğimiz üzümlerle birlikte tencereye ekliyoruz ve bunlarla birlikte 5 dakika kaynatıyoruz. Daha sonra çekirdeklerini çıkartığımız kayısı ve erikleri küçük küçük doğrayıp kompostoya koyuyoruz. Yaklaşık 10 dakikada bütün meyvelerle birlikte kaynayan kompostoyu ocaktan indiriyoruz. Ocaktan indirdiğimiz karışık kompostoya kabuklarını soyup küçük küçük doğradığımız şeftalileri, toz şekeri ve kabuk tarçını koyup karıştırıyoruz. Son olarak kabuklarını soyduğumuz limonu ince halkalar şeklinde dilimleyip karanfil ile birlikte kompostonun içerisine bırakıyoruz. Öncelikle bir miktar dışarıda soğuyan kompostoyu daha sonra buz dolabında iyice soğutuyoruz. Soğuyan kompostonun içerisinden limonları karanfili ve tarçını çıkartıp soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Kompostonun şekeri ve suyunu dileğinize göre azaltıp artırabilirsiniz şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
]]>
Yeşil Erik Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/yesil-erik-kompostosu.html Thu, 06 Dec 2018 10:24:29 +0000 Yeşil erik kompostosu, Yapacağımız bu komposto çeşidi mevsiminde toplanan eriklerden yapılarak yemeklerin yanında tüketilen kompostolar arasında yer alır. Yeşil eriğin yüksek asit içermesi sebebiyle ekşi olmasından dolayı ye eşil erik kompostosu, Yapacağımız bu komposto çeşidi mevsiminde toplanan eriklerden yapılarak yemeklerin yanında tüketilen kompostolar arasında yer alır. Yeşil eriğin yüksek asit içermesi sebebiyle ekşi olmasından dolayı yemeyen kişilerin komposto olarak tüketmesi oldukça faydalıdır. Ayrıca yapacağımız bu kompostonun içerisine evimizde bulunan kuru meyvelerden de ekleyebiliriz. Böylelikle hem kompostonun malzemeleri daha fazla olur; hem de tadı ve aromasının değişmesi sağlanır. Ayrıca karışık meyveli yapacağımız yeşil erik kompostosu lezzeti bakımından da ayrıcalık yaratır. Yeşil eriğin yanında yazın kurutulmuş diğer meyvelerden; elma, kırmızı erik gibi meyvelerden de kattığımız zaman görünüşü değişik olur. içerisine koyacağımız tarçın sayesinde de farklı bir tat katacağı; soğuk soğuk tüketilmesi ile ferahlık sağlayacaktır. Yeşil erik kompostosu sayesinde sofraların yanında çeşit olacak değişik yeşil erik kompostosunu sizlerle paylaşmış olacağız. 

Malzemeler
 • Yarım kilo yeşil erik 
 • Bir kase kırmızı kuru erik
 • Bir kase kuru Elma 
 • İki su bardağı toz şeker 
 • Bir adet Kabuk tarçın 
 • On adet karanfil 
 • Bir adet limon
Hazırlanışı

Öncelikle kurutulmuş olan meyveleri küçük küçük dilimlere ayırdıktan sonra bol su ile yıkayalım. Daha sonra derin bir tencerenin içerisine kurutulmuş meyveleri koyup; üzerine yarım kilo olan yeşil eriği yıkayıp bıçakla çizdikten sonra içerisine ilave edelim. Daha sonra gerekli miktarda suyu koyup tencerenin kapağını kapatıp; ocağı yakalım. Kaynamaya başladığı sırada iki bardak şekeri ve limonun suyunu ilave edip; içerisine karanfil ve kabuk tarçını koyalım. Tencerenin ağzı açık bir şekilde ocağın altını açıp; kaynamasını bekleyelim. Kaynayan kompostonun altını kısıp on beş dakika kaynamasını bekleyelim. Kompostonun içerisindeki meyveler yumuşadığı zaman kapağı tamamen kapatıp, ocağın altını kapatalım.

Yeşil Erik Kompostosu
Yaptığımız bu yeşil erik kompostosunu iki saat beklettikten sonra önce tadına bakıp şeker miktarını kontrol edeli. Şekeri az ise ilave edelim, fazla ise içerisine biraz soğuk su ilave edelim. Şeker oranını isteğe göre ayarlayalım. Derin bir cam kabın içerisine kompostoyu koyup; buzdolabında soğuması için bekletelim. İsteğe göre ılıkta tüketeceğimiz erikli kompostoyu isteğe göre soğuk olarak yemeklerin yanında tüketebiliriz. Yaptığımız yeşil erik kompostosu servise hazırdır.
Afiyet olsun....
]]>
Kayısı Komposto https://www.komposto.gen.tr/kayisi-komposto.html Fri, 07 Dec 2018 03:25:30 +0000 Kayısı komposto, kayısı yaz dönemlerinde olan bir meyvedir. Türkiye de genellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. En çok Malatya ve Mersin Mut' ta yetişmektedir. Kayısının en erken yetiştiği Mut ilçesidir. Kayısı ağacın Kayısı komposto, kayısı yaz dönemlerinde olan bir meyvedir. Türkiye de genellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. En çok Malatya ve Mersin Mut' ta yetişmektedir. Kayısının en erken yetiştiği Mut ilçesidir. Kayısı ağacının çiçekleri beyaz ve pembemsi renkli olup yapraklardan önce meydana gelir. Daha sonra yaprakları yetişir. Kayısının rengi sarımsı-turuncu gibidir. Taze tüketilmesinin yanında güneşte kurutularak ta değerlendirilir. Kuru kayısı kışında tüketileceğinden kayısının mevsimi geçtikten sonra kış aylarında da insanlar kullanmak için kayısıların çoğunu kurutarak muhafaza ederler.

Kayısı Komposto malzemeleri 
 • 1 kg taze kayısı
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 lt su
 • 1 adet karanfil 
 • 1 adet çubuk tarçın
Kayısı Komposto
Hazırlanışı

Taze kayısıları iyice yıkarız. Sonra 1 lt su ve belirttiğimiz miktardaki şeker tencereye konularak kaynatılır. 5 dakika kaynadıktan sonra hazırladığımız kayısılar tencereye eklenir ve yumuşayana kadar kaynatılır. 5 dakikada böyle kaynadıktan sonra kayısıların yumuşadığını gördüğümüzde altını kapatırız. Biraz dinlendikten sonra  Kayısı Kompostosuna, karanfil ve çubuk tarçını ilave ederiz. Tencerenin Kapağını kapatıp soğumaya bırakırız.
]]>
Kırmızı Erik Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/kirmizi-erik-kompostosu.html Fri, 07 Dec 2018 22:58:22 +0000 Kırmızı erik kompostosu, rengi ile oldukça farklı olup sunumu ile de oldukça şık durur. Yapacağımız bu komposto için erikleri mevsiminde toplayıp; temizleyip,saklayabiliriz. Erik kompostosu hem kuru haliyle olup hem de buzlukta s Kırmızı erik kompostosu, rengi ile oldukça farklı olup sunumu ile de oldukça şık durur. Yapacağımız bu komposto için erikleri mevsiminde toplayıp; temizleyip,saklayabiliriz. Erik kompostosu hem kuru haliyle olup hem de buzlukta saklanmış haliyle de yapılabilir. Ayrıca erik kompostosu  taze haliyle yaparak sıcak bir şekilde kavanozlarda saklayabiliriz. Yapacağımızı erik kompostosu için uygulayacağımız tarifi şimdi sizlerle paylaşalım.

Kırmızı erik kompostosu
Kırmızı erik kompostosunun mevsiminde yaparak hem tüketebiliriz, hem de saklayabiliriz. Bunun için mevsiminde erikleri toplayıp; çöplerini temizleyerek, bol suyla yıkayıp, bıçak yardımıyla eriklere küçük delikler açalım. Şimdi erik kompostosu için gerekli malzemeleri sıralayalım;

 • Bir kilo kırmızı erik
 • İki su bardağı şeker
 • Bir adet limon
 • İsteğe göre Karanfil
 • Gerekli miktarda su
Hazırlanışı

Kırmızı erikleri yıkayıp, temizledikten sonra tencerenin içerine koyalım.Daha sonra üzerine şeker ve limonun suyunu sıkıp; isteğe göre içerisine karanfil koyalım. Daha sonra gerekli miktarda suyu da koyup ocağın altını yakıp; kısık ateşte on dakika kaynamasını bekleyelim. Eriklerin suyu penceredeki suya karışsın. Kırmızı erik kompostosu hazırlanınca ocağın altını kapatıp; tadına bakalım. Eğer tadı azsa biraz şeker ilave edelim. Tadı fazla olmuşsa soğuk su koyup ılınması için bir kenarda bekletelim. Daha sonra cam bir kaba koyup; buzdolabında soğumasını sağlayalım. Kırmızı erik kompostosu servise hazırdır. Afiyet olsun.

Kırmızı Erik Kompostosu
Bunu yaptıktan sonra isteğe bağlı olarak yapacağımızı erik kompostosunu daha fazla yapıp; kaynar halini bir litrelik cam kavanozlara koyup, ağzını sıkıca kapatıp, ters çevirerek soğuması için bekletelim. Soğuyunca kiler gibi bir yerde muhafaza edip; kullanacağımız zaman alabiliriz. Böylelikle taze kırmızı erik kompostodan kışlık kompostoda hazırlanmış oluruz. Bu yöntemde oldukça sık kullanılıp, istediğimiz zaman evimizde her an hazır bir komposto bulunmasını sağlar.
]]>
Ayva Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/ayva-kompostosu.html Sat, 08 Dec 2018 17:13:48 +0000 Ayva kompostosu, Komposto ve komposto çeşitleri bir çoğumuzun çocukluğunda içtiği tek meyve sularıdır. Bu komposto çeşitlerinin içerisinde başı çekenlerden biride ayva kompostosu dur. Ayva kış aylarında bulabileceğimiz vit Ayva kompostosu, Komposto ve komposto çeşitleri bir çoğumuzun çocukluğunda içtiği tek meyve sularıdır. Bu komposto çeşitlerinin içerisinde başı çekenlerden biride ayva kompostosu dur. Ayva kış aylarında bulabileceğimiz vitamin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Ayva sert yapısından dolayı meyve olarak tüketmektense reçel, tatlı ve komposto olarak tercih edilmektedir. Ayva komposto olarak tüketildiği taktirde insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır. Örneğin vitamin, mineral, kalsiyum, demir ve fosfor oranı yüksek olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kış aylarında soğuk algınlığına bağlı bir çok hastalık kol gezmektedir ayva kompostosu bu hastalıklardan korunmak içinde iyi bir alternatiftir. Ayrıca akciğer, mide, gözler, boğaz ve iç organlarda bulunan hastalıkların tedavisine de yardımcı olmaktadır. Ayva Güney Afrika da Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Az şekerli bir porsiyon ayva kompostosu mide bulantısını önlediği gibi ishale de iyi gelmektedir. Yapımı oldukça kolay olan ayva kompostosu diyabet, hipertansiyon, kansızlık ve gastrit gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. 

Ayva kompostosu için gereken malzemeler
 • 3 adet büyük boy ayva,
 • 2 Litre su,
 • 2 çay bardağı toz şeker,
 • 1 adet çubuk tarçın.
 • Yarım limon,
 • 4-5 adet karanfil,
Hazırlanışı: Ayva kompostosu yapmak için öncelikle ayvaları bir güzel yıkayıp kabuklarını soyuyoruz. Ayvalarda bere olup kararan yerleri kesiyoruz ardından dilimleyip ortadaki çekirdek kısımlarını derince kesiyoruz. Daha sonra Dilediğimiz küçüklükte ayvaları küp küp doğruyoruz. Doğradığımız ayvaların üzerine yarım limonu sıkıp bir kenara kayarken biz derince bir tencereye iki litre su koyup kaynatıyoruz. Daha sonra Ayvadan çıkardığımız çekirdekleri karanfili ve kabuk tarçını Varsa bitki çayı süzgecine yoksa ince bir tülbente koyuyoruz. Kese yaptığımız tülbentin ucu dışarıda kalacak şekilde tencereye bırakıyoruz. Karanfil ve kabuk tarçın ayva kompostosuna enfes bir aroma bırakırken ayva çekirdekleri de çok hoş pembe bir renk verecektir. Ayva KompostosuArdından kaynayan suya ayvaları ekleyip yaklaşık 15 dakika kaynatıyoruz. Kaynama süresi ayvanın sertliğine göre değişebilir. Yaklaşık 15 dakika kaynayan ayvaların üzerine toz şekeri ilave edip bir kaç dakika daha kaynatıyoruz. Dilerseniz damak zevkinize göre su ve şeker oranını artırıp eksilte bilirsiniz. Daha sonra ayva kompostosunu ocaktan indirip soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan kompostonun içerisindeki tülbenti çıkartıp içerisine armut, kivi, gibi meyveler ekleyerek servis yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık size ve sevdiklerinize afiyet şifa olsun.
]]>
Komposto https://www.komposto.gen.tr/komposto.html Sat, 08 Dec 2018 17:33:59 +0000 Komposto, yaz aylarında meyvelerden yapılan soğuk serinletici bir karışımdır. Yazın yetişen elma, armut, ayva, kayısı, kiraz gibi taze meyvelerin kompostosu yapılabilir. Komposto bizim ülkemizde yapılan ve tüketilen bir karış Komposto, yaz aylarında meyvelerden yapılan soğuk serinletici bir karışımdır. Yazın yetişen elma, armut, ayva, kayısı, kiraz gibi taze meyvelerin kompostosu yapılabilir. Komposto bizim ülkemizde yapılan ve tüketilen bir karışımdır. Komposto bol vitaminli ve enerji veren bir içecektir. Yapacağınız kompostoyu çeşitli baharatlarla tatlandırabilirsiniz. Örneğin şeftali kompostosu için badem katarak değişik lezzetler yakalayabilirsiniz. Kompostonun bozulmaması için ne çok soğuk nede çok sıcak ortamlarda bulunmaması ve kuru bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Aksi durumda yaptığımız kompostonun tadı bozulur.

Ramazan aylarında özellikle sahur zamanı komposto tüketilir, hem serinletici olması hemde sıvı olması bizler için orucu tutmakta kolaylık sağlar. Çünkü komposto hem hafif hemde sıvı olduğundan tüketilmesi en rahat içecektir. Özellikle kuru üzüm kompostosu çoğu anne tarafından bilinen en kolay kompostodur. Ramazanda iftar vakti de yemeklerden sonra içilebilen en hafif tatlı içecektir. Kuru meyvelerin kompostosu yapılırken meyvelerin önceden suda bekletilmesi ve iyice yumuşaması sağlanmalıdır. Sert olan elma ve armut gibi meyveleri yapılacak olan şekerli su ile iyice kaynatılmalıdır. İçi beyaz olan meyveleri hemen yapmayacaksanız mutlaka limonlu az tuzlu suda bekletilmelidir.

Komposto
Kompostonun malzemeleri
 • 6 adet taze elma
 • 2 su bardağı şeker
 • 8 su bardağı su   
Yapılışı

Elmalar küp küp doğranarak hazırlanır. Daha sonra bir tencereye belirttiğimiz miktarda olan 8 bardak su  ve 2 bardak şeker tencereye konularak kaynatılır. Tencerede kaynayan şerbet hazır olmaya yani kaynamaya başladığında küp şeklinde doğranan elmalar ilave edilir. Karışım kaynamaya devam ederken eklenen elmalar yumuşayana kadar kaynatılmaya devam edilir. Elmalar yumuşayınca komposto tencereden kaselere dağıtılarak soğumaya bırakılır. Afiyet olsun. 
]]>
Şeftali Komposto https://www.komposto.gen.tr/seftali-komposto.html Sun, 09 Dec 2018 12:09:37 +0000 Şeftali kompostosu, Şeftali yaz aylarının vazgeçilemez meyvelerinden biridir, şeftaliyi sadece meyve olarak değil, reçel,marmelat ve özellikle komposto halinde tüketebiliriz. Şeftali kompostosu, yaz aylarında soğuk, sağlığa m Şeftali kompostosu, Şeftali yaz aylarının vazgeçilemez meyvelerinden biridir, şeftaliyi sadece meyve olarak değil, reçel,marmelat ve özellikle komposto halinde tüketebiliriz. Şeftali kompostosu, yaz aylarında soğuk, sağlığa müthiş faydalı bir içecek olarak tüketebilirsiniz. Yazın yapılabilecek çok fazla komposto çeşitti vardır. Örneğin erik, elma kompostosu, kayısı kompostosu, çilek kompostosu, vişne  kompostosu, kuru üzüm kompostosu, şeftali kompostosu, işte bu saydığım komposto çeşitlerinden en fazla tüketilenlerin başında gelir. Şeftalinin faydaları saymakla bitmez, şeftali besin değeri yüksek, tam  bir vitamin deposudur.

Şeftali içerisinde tam olarak 10 farklı vitamin içerir  bunların arasında vücudumuza en çok fayda sağlayan A C E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda magnezyum, fosfor, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineralleri de içerir, aynı zamanda büyük bir lif deposudur. Şeftalinin faydaları da saymakla bitmez. Örneğin cildimize parlaklık verir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak zararlı toksinlerden kurtarır, lifli bir meyve olduğu için kilo vermeye yardımcıdır, idrar söktürücüdür, kalp hastalıklarını önler, anemiye yardımcıdır, gastriti önler aynı zamanda bebek  mamalarının yapımında da kullanılır.

Şeftali Komposto
Şeftali kompostosu malzemeleri
 • 5 su bardağı su,
 • 1 su  bardağı  toz  şeker, 
 • 1 adet kabuk tarçın,
 • 4-5 dilim limon,
Şeftali kompostosu yapılışı
Öncelikle şeftalileri küp küp doğrayıp bir kaba alıyoruz, derin bir tencerenin içinde suyumuzu koyuyoruz. Ardından toz şekerimizi, limonumuzu ve kabuk tarçını kaynatıyoruz. Daha sonra doğradığımız  şeftalileri içine koyup kısık ateşte 5 dakika daha kaynatıp altını kapatıyoruz. Şeftali çabuk dağılan bir meyve olduğu için uzun süre kaynatmaktan kaçınıyoruz. Biraz soğuyunca buzdolabında bekletip  soğuk olarak servis yapabilirsiniz.  Afiyet olsun.
]]>
Vişne Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/visne-kompostosu.html Sun, 09 Dec 2018 19:24:25 +0000 Vişne kompostosu, Komposto uzun yıllardır yapılıp tüketilen bir içecektir. Bir nevi geleneksel içeceklerimiz arasında yer almaktadır. Komposto yaz kıs yemek masalarımızda kendisine yer bulan bir içecektir. Birçoğumuz komposto Vişne kompostosu, Komposto uzun yıllardır yapılıp tüketilen bir içecektir. Bir nevi geleneksel içeceklerimiz arasında yer almaktadır. Komposto yaz kıs yemek masalarımızda kendisine yer bulan bir içecektir. Birçoğumuz komposto kaynatıp taneleriyle birlikte tüketirken bazılarımızda tanelerini süzüp meyve suyu olarak tüketmeyi tercih ederiz. Bir çok meyveden komposto yapmak mümkündür. Vişne kompostosu da bunlardan biridir. Vişne kompostosu Yazın taze vişne ile yapılabildiği gibi kış aylarında kurutulmuş vişne ile de yapılabilinir. Öyle ki yaz aylarında topladığımız veya pazardan aldığımız vişnelerin saplarını ve çekirdeklerini temizleyip konservesini yaparak veya derin dondurucularda muhafaza ederek saklayıp kışın mis gibi vişne kompostosu hazırlayabiliriz. Vişne kompostosunu kaynatıp çocuklarımızın meyve suyu olarak içmelerini sağlayabiliriz. Vişne kompostosunu rengi ve tadından dolayı çocuklarımızda severek tüketeceklerdir. Vişne kompostosu sıcak yaz aylarında ferahlamamızı sağladığı gibi kış aylarında da vişneden bulunan vitaminler sayesinde bağışıklılık sistemimizi kuvvetlendirip hastalıklara karşı korunmamızı sağlar. Hem lezzeti hemde rengi ile yemek masalarımızı süsleyen vişne kompostosunu bu kadar anlatıp tarifini vermemek olmaz öyle değil mi Dilerseniz sizinle paylaştığım tarif ile enfes bir vişne kompostosu hazırlayabilirsiniz. 

Vişne kompostosu için gereken malzemeler
 • 1 kilo vişne,
 • 2 litre su,
 • 2 su bardağı toz şeker,
 • 1 adet kabuk tarçın,
 • 3-4 adet karanfil.
 • 1 dal fesleğen veya reyhan
Vişne KompostosuHazırlanışı: Öncelikle pazardan aldığımız vişnelerin çürüklerini temizleyip iyice yıkıyoruz. Ardından sap kısımlarını ve çekirdeklerini çıkartıyoruz. Vişnenin çekirdeğini çıkarmadan önce mutlaka yıkanmalıdır çünkü çekirdekleri çıkartırken vişnenin bir miktar suyu akacaktır sonrasında yıkanırsa bu vişne suları ziyan olmuş olur. Daha sonra derin bir tencereye iki litre suyu koyup kaynatıyoruz. Ardından kaynayan suya temizlediğimiz vişneleri ekleyip yaklaşık 10 dakika kaynatıyoruz. Daha sonra toz şekeri, kabuk tarçını ve karanfili ekleyip 5 dakika daha kaynatıyoruz. Kaynayan kompostoyu ocaktan indirip içerisine bir dal fesleğen veya reyhan ekleyip soğuması için bir kenara alıyoruz. Vişne kompostosu soğuyunca içerisine koyduğumuz kabuk tarçın ve reyhanı çıkartıyoruz. Vişne kompostosunu damak zevkinize göre şeker ayarı yapabilirsiniz ekşi tadından dolayı 3 su bardağı şekeri kaldırabilir. Hazırladığınız vişne kompostosunu soğuk servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 

Not: Vişne kompostosunu yaz aylarında yapıp cam kavanozlarda saklayıp kışın tüketmeyi düşünüyorsanız şeker ve su miktarını çoğaltıp konsantre vişne kompostosu yapabilirsiniz. Tüketmek için açtığınızda su miktarını artırarak bir taşım kaynatıp tüketebilirsiniz. Ayrıca vişnelerin çekirdeklerini temizlemek zahmetli geliyorsa çekirdekli olarak ta kaynatabilirsiniz. 
]]>
Erik Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/erik-kompostosu.html Mon, 10 Dec 2018 02:21:23 +0000 Erik kompostosu, Erik yaz ayların vazgeçilmez bir meyvesidir. Erik vitamin açısından zengin bir meyvedir. Erik A, K, C vitamini içeri ve C vitamini daha yüksektir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Lifli bir meyve olduğu iç Erik kompostosu, Erik yaz ayların vazgeçilmez bir meyvesidir. Erik vitamin açısından zengin bir meyvedir. Erik A, K, C vitamini içeri ve C vitamini daha yüksektir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Lifli bir meyve olduğu için bağırsaklarda kabızlığı önler. Erik demir açısından da değeri yüksek bir besin kaynağıdır. Erik reçel, hoşaf, komposto yapılarak da tüketilir ve özellikle erik kompostosu ramazan aylarının vazgeçilmezidir.

Erik kompostosunun malzemeleri 

 • 1 kg erik
 • 1 kg şeker
 • 2,5 litre  su
 • 3 adet karanfil tanesi
 • Kabuk tarçın

Erik KompostosuYapılışı: Erikler önce bir kap  içinde yıkanır, daha sonra eriklerin çekirdekleri çıkartılarak ayıklanır ve  küçük şekilde doğrandıktan sonra bir tencere içerisine alınır ve suyu eklenerek orta ateşte pişmeye bırakılır. Erikler yumuşayana kadar pişme devam eder yumuşayan eriğin içine şekeri ilave edilir. 5 dakika kadarda şekeriyle kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve içerisine karanfil, kabuk tarçın ilave edilir. Soğumaya bırakılır ve  daha sonra dolaba konarak soğuk servis edilir.

]]>
Komposto Kaç Kalori https://www.komposto.gen.tr/komposto-kac-kalori.html Mon, 10 Dec 2018 16:15:54 +0000 Komposto kaç kalori, olduğu genellikle içerisindeki meyvenin şeker oranına göre değişkenlik gösterir. Komposto, taze meyvelerin şekerli su ile birlikte Kaynatılmasıdır. Genellikle yaz ve kış aylarında tüketilir. Taze olarak t Komposto kaç kalori, olduğu genellikle içerisindeki meyvenin şeker oranına göre değişkenlik gösterir. Komposto, taze meyvelerin şekerli su ile birlikte Kaynatılmasıdır. Genellikle yaz ve kış aylarında tüketilir. Taze olarak tüketilmesinin yanı sıra uzun süreli olarak cam kavanozlarda da saklanarak da tüketilmektedir. Kompostonun sindirim sistemini çalıştırdığı doğrudur. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Komposto içerdiği meyveye göre kalorisi değişmektedir. İçerisindeki meyve şekerli olduğundan dolayı diyet yapan kişiler, kompostonun şekerli suyunu oldukça az şeker ile kaynatmaları daha sağlıklı ve hızlı kilo vermeye yardımcı olacaktır. Şimdi gelin birlikte ayrı ayrı meyvelerdeki kompostoların kalorisini hesaplayalım.

Öncelikle vişne kompostosunun kaç kalori olduğuna bir göz atalım. Vişnenin 200 gramında  yaklaşık olarak 125 kalori bulunmaktadır. Vişnenin içerisinde C vitamini, folik asit, potasyum ve lif oldukça bol bulunmaktadır. Vişne genellikle tek başına tüketilmesinin yanı sıra reçel, pasta süsleme ve komposto yapımında kullanılmaktadır. Şeker oranı yüksek olan bu meyvenin komposto halindeki kalori oranı her ne kadar 150 kalori olsa da karbonhidrat oranı yüksek olduğundan dolayı yaşlı ve diyet uygulayan kişiler için bir kaseden fazla tüketilmemesi önerilmektedir. 

Komposto Kaç KaloriKomposto kaç kalori, denildiğinde akla bir diğer gelen isim ise şeftali kompostosudur. Şeftali, C vitamini, potasyum ve lif açısından zengin olan bir meyvedir. Şeftali kompostosunun 200 gramında yaklaşık 130 kalori bulunmaktadır. Vişne ile hemen hemen aynı oranda kaloriye sahiptir. Zayıflamak isteyen kişiler değilde daha çok kilo almak isteyen kişiler için oldukça sağlıklı bir içecektir. Bir diğer komposto çeşidi ise taze erik kompostosudur. Erik lif açısından en zengin meyveler arasında yer almaktadır. Besin değeri yüksek olan bu meyve komposto halinde şekerli su ile birleşince kalori olarak yaklaşık bir kasesi 150 kaloriye denk geliyor. Antioksidan değeri fazla olan bu meyve kendi başına yenildi takdirde kalorisi oldukça düşük bir meyve seçeneği sunuyor.

Farklı bir diğer komposto çeşidi ise elma kompostosudur. Elma B ve C vitaminlerini içermekle beraber aynı zamanda lif açısından da iyi bir besin kaynağıdır. Kalorisi oldukça diğer meyvelere göre düşük olan bu meyvenin kompostosu da kalori olarak ta düşüktür. Ortalama bir kase elma kompostosunun kalorisi 60 kalori kadardır. Yaz aylarının bir diğer vazgeçilmez meyvesi olan kayısının 200 gramında 70 kalori vardır. Bir kase kayısı kompostosunda ise yaklaşık 120  kalori bulunmaktadır. Besin değeri oldukça fazla olan bu meyve ayrıca sindirim sistemini düzenleyici bir özelliğe sahiptir.

Komposto kaç kalori, olduğu bu şekilde ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Genellikle bir kase komposto da en fazla 200 kalori vardır. Buda içerdiği meyvedeki şeker ve kaynatılan şekerli sudaki kaloriden kaynaklanır.
]]>
Çilek Kompostosu https://www.komposto.gen.tr/cilek-kompostosu.html Tue, 11 Dec 2018 05:04:02 +0000 Çilek kompostosu, kısaca çileğin şekerli su ile kaynatılması sonucu elde edilen bir tatlı türüdür. Herkesin bildiği ve sıklıkla yaptığı hafif bir tatlıdır. Serinletici özelliği sayesinde sıcak yaz aylarının vazgeçilme Çilek kompostosu, kısaca çileğin şekerli su ile kaynatılması sonucu elde edilen bir tatlı türüdür. Herkesin bildiği ve sıklıkla yaptığı hafif bir tatlıdır. Serinletici özelliği sayesinde sıcak yaz aylarının vazgeçilmezidir. Sindirimi oldukça hafiftir. Yapımı çok pratik ve kolaydır. Çileklerin komposto yapımı öncesi mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Ezilmiş yada olmamış çileklerin kullanılmaması kompostoda istenmeyen bir tat oluşmasını engeller. Ayrıca çilek seçiminde daha küçük boydaki çilekler tercih edilmelidir. 

Çilek Kompostosu İçin Malzemeler
 • 1 kilo çilek
 • 3 su bardağı şeker
 • 5 su bardağı su
 • Yarım paket vanilya 
Çilek KompostosuÇilek Kompostosu Yapılışı

Çilekler üzerlerindeki kumlar gidene kadar soğuk su ile iyice yıkanır. Daha sonra sularının süzülmesi için süzgeçte bekletilir. Çilekler boyutlarına göre gerekirse bıçak yardımıyla ikiye yada üçe bölünebilir. Su ve şeker komposto yapımı için uygun bir tencereye alınarak ara ara karıştırılır. Şekerli su yüksek ateşte kaynamaya başlayınca çilekler ilave edilir. Yüksek ateşte kaynatılmasının sebebi çileklerin zarar görmeden aromasını ve rengini bırakmasını sağlamaktır. Çilekler yaklaşık 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra üzerine yarım paket vanilya ilave edilir ve karıştırılır. Daha sonra tencere ocaktan alınır. Oda sıcaklığında bekletilir. Ilınan çilek kompostosu soğuması için buzdolabına kaldırılır. Sunum kaselerine alınarak soğuk olarak servis yapılır. 

Afiyet Olsun. 

]]>